بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

چشمه گیلاس
چشمه گیلاس

چشمه گیلاس

نوع جاذبه: طبیعی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 60 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره چشمه گیلاس

آن را گُلَسب می نامیدند و چراگاه اسبان بوده و معتقدند اسبی در کنار این چشمه به یزدگرد لگد زده و این چشمه گلسب نامیده شده است. گلسب در طول زمان تغییر کرده و به گیلاس مشهور شده است.

چشمه گیلاس که در حدود 48 کیلومتری شمال غرب مشهد و 25 کیلومتری چناران، کنار راه قدیمی مشهد به قوچان در استان خراسان رضوی واقع شده، یکی از چشمه های بزرگ و کهنسال پایکوهی ایران است و از آبزا ترین چشمه های خراسان محسوب می شود. بدین ترتیب نخست حوضچه یا دریاچه ای کوچک تشکیل داده و در زیر دریاچه می جوشد و پیرامونش پرچین و محصور است.

چشمه گیلاس که قرن ها قبل آبی زلال، گوارا و فراوان و درجه سختی بالایی داشته است، در اواخر دوره تیموری در زمان امیر علیشیر نوایی، وزیر عالم و هنرپرور سلطان حسین بایقرا از توس با کانالی به مشهد منتقل می شود. این چشمه که موقوفه امام رضا (ع) محسوب می شود، در بین راه چندین آبادی از جمله دهکده های چشمه گیلاس، قراجنگل و کلاته کلب عبدل خان را مشروب می ساخته و در حوالی شهر به آب سد گلستان ملحق شده، تا اینکه به مشهد مقدس می رسد. با کشیدن خیابانی از غرب به شرق مشهد آب آن را از مسیر خیابان وارد حرم مطهر امام رضا کردند که به همین سبب به "آب بالا خیابان" شهرت یافته است که تقریبا از وسط شهر می گذشته و در نهایت از میان صحن عتیق عبور می کرده است. کانال آن در زمان شاه عباس صفوی ترمیم می شود.

چشمه گیلاس تا اواخر قرن 9 هجری آب زراعت و شرب بخشی از شهر توس و روستاهای پیرامون آن را تامین می کرده است و افزایش جمعیت شهر مشهد را نیز برعهده داشته است. اما امروزه به علت خشکسالی های اخیر و نوسانات اقلیمی مقدار آن کاهش یافته است و در مشهد جاری نیست.

این چشمه آهکی با هوای پاک و خنک، درختان سرسبز و خرم در تابستان ها محلی مناسب برای گذران اوقات فراغت و استراحت مسافران و گردشگران محسوب می شود. هنگام سفر به مشهد دیدن این منطقه ییلاقی و چشمه زیبای گیلاس را از دست ندهید.  

برنامه سفرهای مرتبط با چشمه گیلاس

برنامه سفر بجنورد به مشهد

برنامه سفر بجنورد به مشهد

2 روز
11 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
برنامه سفر بیرجند به مشهد

برنامه سفر بیرجند به مشهد

4 روز
23 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: