بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

عمارت خورشید
عمارت خورشید

عمارت خورشید

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 45 دقیقه
هزینه ورودی: 2,000 تومان

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره عمارت خورشید

هر پادشاهی که در ایران به قدرت می‌رسید، تمایل داشت برای خود نمادی بسازد که نشان‌دهنده عظمت حکومتش باشد. به همین دلیل، سعی می‌کرد تمام تلاشش را بکند که عمارتش بتواند بزرگی و قدرت او را نشان بدهد. شاید بتوان گفت که کاخ خورشید کلات، همین ارزش را برای نادرشاه -شاه بزرگ ایرانی- داشته است؛ این عمارت که یکی از زیباترین کاخ‌های ایران است، در سال 1150 هجری قمری، به دستور نادرشاه افشار ساخته شد.

کاخ خورشید، وسط باغی بزرگ، با دیواره‌های سنگی و آجری و در دو طبقه ساخته شده است. بنای آن هشت ضلعی است، با 8 در که به سمت سالن اصلی باز می‌شوند. این عمارت زیبا را روی 4 ردیف پلکان، به شکل هرم ساخته‌اند.

نخستین طبقه که تالاری گنبددار و هشت ضلعی است، با ایوان‌های چهارگانه اطراف مرتبط است. این قسمت، مهم‌ترین بخش عمارت خورشید بوده و به مراسم و تشریفات اختصاص داشته است؛ طبقه نخست، با گنبد استوانه‌اش به طبقه دوم مرتبط می‌شد.

ارتفاع گنبد عمارت خورشید، 25 متر و قطر آن 10 متر است. نمای ظاهری کاخ نیز، آرایش کنگره‌ای دارد و برج استوانه‌ای آن، با ترک‌هایی شبیه به نیم‌دایره تزئین شده است.

شاید وقتی که به این کاخ می‌رویم، تزئیناتش بیش از هر چیزی ما را شگفت‌زده کند، زیرا با عناصر تزئینات ایرانی بسیار متفاوت است؛ تزئینات این کاخ به صورت حجاری است و نقوش میوه، پرنده و گلدان که از عناصر معماری هندوستان است، در آن دیده می‌شود. به نظر می‌رسد که نادرشاه افشار، از معماران هندی برای تزئین عمارتش کمک گرفته است. این عمارت که نماد کلات نادری است، در جاده سرخس‌مشهد قرار دارد و اکنون، به موزه تبدیل شده است.

برنامه سفرهای مرتبط با عمارت خورشید

برنامه سفر مشهد به کلات

برنامه سفر مشهد به کلات

1 روز
5 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: