بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

آرامگاه کمال الملک
آرامگاه کمال الملک

آرامگاه کمال الملک

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 30 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره آرامگاه کمال الملک

در میان باغ بزرگی در محله شادیاخ نیشابور محمد غفاری همسایه دیوار به دیوار عطار نیشابوری است و در کنارش آرام گرفته است. محمد غفاری نقاش معروف زاده کاشان با لقب کمال الملک اواخر عمر را در حسین آباد نیشابور گذراند و همان جا در گذشت.

وقتی وارد باغ در خیابان عرفان نیشابور می شویم، در نگاه اول ارتباطی تنگ میان دو بنا می‌بینیم اما اگر به تاریخچه آن رجوع کنیم، در می‌یابیم که هوشنگ سیحون - معمار معروف - در سال ۱۳۳۷ بنای آرامگاهی که با آرامگاه عطار هماهنگی داشته باشد، طرح ریزی کرد و شش قوس نیم دایره نما و چهار قوس متقاطع که بر روی اقطار وجود دارند، آرامگاه کمال الملک را به وجود آورد. آرامگاهی زیبا که هندسه در آن حرف اول را می‌زند.

سیحون این بنا را به گونه‌ای تزئین کرد که یادآور معماری زادگاه کمال الملک باشد. کاشی‌های معرق لاجوردی و سفید در آن به گونه‌ای به کار رفته است که هر چه به سطح تقارن قوس‌ها می‌رود این نقوش کوچک‌تر می‌شوند.

در میان این بنای شش قوسی، سنگ مزار کمال الملک با سنگ گرانیت قرار داده شده و نقش برجسته ای از این نقاش دوره قاجار که توسط شاگردش ابو الحسن صدیقی طراحی شده در بالای سنگ مزار، جای گرفته است.

بنای آرامگاه کمال الملک تلفیقی از معماری مدرن و سنتی است که به زیبایی ایوان و طاق و تویزه را در بناهای ایرانی تداعی می‌کند و خانه‌ای ابدی را برای استاد نقاشی به ارمغان آورده است. 

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: