بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

خانه مستوفی
خانه مستوفی

خانه مستوفی

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 30 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره خانه مستوفی

در بافت قدیمی شهر بشرویه، خیابان ملا عبدالله تونی و کوچه مستوفی، یکی از زیباترین بناهای بافت قدیم بشرویه قرار دارد که به دلیل نوع ساخت و معماریش از مهمترین بناهای محله میان ده به حساب می آید. خانه مستوفی که از بزرگترین خانه های محله است، در زمان قاجاریه و برای یکی از بزرگان شهر به اسم مستوفی ساخته شده است و به خاطر بادگیرهای که چون نماد کویری شهر بشرویه به حساب می آیند، از اهمیت بالایی برخوردار است. این بادگیرها حدود 6 متر از بام رفیع تر بوده، با گچ تزئین شده و از دور به چشمان می خورد.

هنگامی که به این عمارت اعیانی می رسیم، به خوبی می توانیم متوجه شویم که سبک معماری و تزئینات این خانه که از خشت خام، آجر با ملاگ گل گچ ساخته شده مربوط به دوره قاجار است. از دری که در ظلع جنوبی این بنا که پلان مستطیلی دارد، وارد می شویم. پس از ورود دالنی کم عرض ساخته شده که ما را به حیاط می رساند. صحن حیاط به صورت مستطیل شکل با آجر سنگ فرش شده است. به ضلع شرقی که نگاه کنیم، ایوانی بزرگ که با دو ستون هشت ضلعی، دونیم ستون و سه قوس گهواره ای تزئیین شده با سه بادگیر عظیم بالایش می بینیم. بادگیر وسطی مستطیل شکل بوده و به ایوان منتهی می شود. کناری ها 8 ضلعی و برای خنگ گردن زیرزمین ساخته شده اند.

در ضلع جنوبی و شمالی بنا، ورودی چند اتاق به چشممان می‌خورد‌ که در بخش بالا و اطراف ورودی ‌ها، طاقچه ‌ها و طاق نماهایی زیبا ساخته شده‌اند‌. در گوشه شرقی بنا حوض‌ خانه ای هشت ضلعی با حوض دایره ای کوچکی در مرکزش قرار دارد. این حوضخانه با کلاه فرنگی زیبا و با تزئینات رسمی بندی هنرمندانه ای ساخته شده. در کلاه فرنگی راس آن گلجام هایی وجود داشته که دارای شیشه های زنگی در چهار رنگ قرمز، نارنجی، سبز و بنفش است. نقش های هندسی آن از قطعاتی دایره ای شکل درست شده که اصطلاحا با هم در حالت قهر و آشتی هستند. زیرزمین عمارت که حکم سردخانه را داشته، فضایی مستطیل شکل با قوسی خفیف و آجرهای خفته و راسته اجرا شده، در ضلع شمال شرقی منزل که مشرف به کوچه ‌ای کم عرض است ساباطی به طول هجده متر ساخته شده که دیوارهای ساباط با بیست طاق ‌نمای ظریف تزئین شده ‌است.

برنامه سفرهای مرتبط با خانه مستوفی

برنامه سفر تهران به طبس

برنامه سفر تهران به طبس

3 روز
14 مکان برای دیدن
نوع مسیر: هوایی
درجه سختی: آسان
برنامه سفر تهران به طبس

برنامه سفر تهران به طبس

3 روز
14 مکان برای دیدن
نوع مسیر: ریلی
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: