بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

قلعه قهقهه
قلعه قهقهه

قلعه قهقهه

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: متوسط
طول بازدید: 90 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره قلعه قهقهه

بین روستای گنچویه و قره آغاج کلان از توابع مشگین شهر یکی از استوارترین و باشکوه ترین قلعه های تسخیر ناپذیر ایران قرار دارد. قلعه که برای پادشان صفوی ارزش بسیار زیادی داشته و از اهمیت و اعتبار زیادی بر خوردار بوده. این سلسله هم غنائم جنگ با عثمانی ها را در آن نگه می داشتند و هم بزرگترین و سرشناس ترین مخالفان خود را ، کسانی چون شاهزادگان صفوی. همین امر باعث شده بود که در زمان حکومت صفوی مخصوصا زمان شاه طهماسب قلعه قهقه شهرت زیادی داشته باشد.

هنگامی که در مورد تاریخ قلعه تحقیق می کنیم، متوجه می شویم که زمان ساخت قلعه به زمان قبل از اسلام و به احتمال زیاد اردشیربابکان بر می گردد ولی بدون شک رونق این قلعه مربوط به زمان صفویه می شود و آنقدر که صفویه از آن بهره بده سلسله های دیگر بهره نبرده اند. بعد صفویه از ارزش و اعتبار کاخ کم می شود تا اینکه در زمان قاجار به کل متروکه می شود.

یکی از دلایلی که این قلعه را تسخیر ناپذیر کرده است محل و نوع ساخت آن است. ارتفاع تقریبی این قلعه از زمین های اطرافش به 1000 متر می رسد و دورتادورش را پرتگاه های بسیار خطرناک و عمودی پوشانده اند. این بنا از 3 حصار متداخل و حصار هایی برای تعیین حدود آن جهت تشکیل دیواره های سنگی کوه تعبیه شده است و تنها راهی که می توانیم به واسطه آن از این موانع طبیعی و غیر طبیعی بگذریم و وارد قلعه قهقهه شویم، سمت شمالی آن است. حصار اصلی آن دارای 4 برج بوده و دروازه آن دو برج 5 ضلعی با طاق هلالی بعد از دروازه راهروی درازی به اتاق هلالی دارد.

قهقهه که به معنی با صدای بلند خندیدن یا محلی برای آواز کبک هاست، و با نام های دیگری چون قلعه کهن دژ و قلعه ماریان نیز نامیده می شده است. مصالحی که در این کاخ عظیم به کار رفته ترکیبی از مصالح موجود در منطقه و مصالحی است که در بیشتر بناهای آن زمان استفاده می شده. مصالحی شامل سنگ های رسوبی به رنگ های کرم و آجری با ملاط گچ و آهک.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: