بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

پل کر و دختر(پل دختر)
پل کر و دختر(پل دختر)

پل کر و دختر(پل دختر)

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 25 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره پل کر و دختر(پل دختر)

هنگامی که از شهر پل دختر به سمت خرم آباد حرکت می کنیم در همان اول مسیر از زیر تنها طاق سالم آن می گذریم. این پل که در منطقه به "کر و دت" یا " کر و دختر" شهرت داشته در بیشتر نوشته ها به پل دختر معروف است. این نام گذاری یکی از نشانه هاییست که مشخص می کند این پل به قبل از دوره اسلام بر می گردد و شاید یکی از مواردی باشد که بتوان تاریخ ساخت این پل را به واسطه آن حدس زد. پل دختر برای عبور از تنگه جایدر و بر روی رودخانه کشکان ساخته شده بود که البته نتوانست زیاد دوام بیاورد و عوامل طبیعی و طغیان رودخانه کشکان آن را از بین بردند ولی همین اندک  قسمت باقی مانده خبر از هنر و قدرت معماری زمان ساخت پل می دهد.

هنگامی که در مورد تاریخ ساخت این پل تحقیق می کنیم، به اطلاعات موثقی در مورد ساخت آن نمی رسیم ولی بر اساس شواهدی می توانیم زمان آن را حدس بزنیم. یکی از این شواهد ویژگی های معماری دوره ساسانیان است که در این پل دیده می شود و می توان حدس زد که این پل به زمان اواخر ساسانی و دوره شاپور اول بر می گردد.

سطح گذر این پل که از سنگ های تراشیده، لاشه سنگ، سنگ قلوه و ملات ساروج و در بعضی از قسمت ها از آجر ساخته شده، حدود 260 و عرض 8 متر است. با اینکه بسیاری از قسمت های پل خراب شده ولی به قرائن می توان حدس زد که این پل بزگ 10 دهانه با اندازه های مختلف داشته و بزرگترین آن در سمت جریان اصلی رودخانه ساخته شده است. طول هر پایه پل 20.60 و عرض آنها بین 11 تا 13 متر بوده. نمای این پایه ها با سنگ های تراشیده نسبتا بزرگی که وزن متوسط آن ها به 300 کیلوگرم می رسد بالا آمده. یکی از نکات جالب در مورد ساخت پل دختر این است که بر اساس شواهد میانه پل ارتفاعی حدود 40 متر از سطح دریا داشته که همین امر نشان دهنده عظمت و بزرگی ساخت این پل در زمان ساسانیان بوده است.

برنامه سفرهای مرتبط با پل کر و دختر(پل دختر)

برنامه سفر خرم آباد به دهلران

برنامه سفر خرم آباد به دهلران

3 روز
13 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: