بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

مسجد جامع فهرج
مسجد جامع فهرج

مسجد جامع فهرج

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 30 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره مسجد جامع فهرج

در حدود 27 کیلومتری جنوب شرقی شهر کهن یزد، شهری که گذشتگان آن را به درستی یزدان نامیده‌اند، مسجدی به قدمت تاریخ اسلام وجود دارد.

مسجد فهرج یزد تنها مسجد به جای مانده ازقرن اول هجری و قدیمی ترین مسجد ایران است. طبق منابع موجود، این مسجد پس از فتح یزد به دست سپاهیان اسلام بنا شد، اما کتیبه‌ای که تأیید کننده این ادعا باشد به دست نیامده است.

از کوچه پس کوچه‌های باریک روستا فهرج که بوی تاریخ از آن‌ها به مشام می‌رسد گذر می‌کنیم، مسجدی با صلابت اما ساده و بی پیرایه در برابرمان ظاهر می‌شود. این مسجد از حیث ظاهر به مسجدهای دیگر شباهتی ندارد. نه گنبدی دارد و نه در آن از کاشیکاری خبری هست. تنها یک مناره خشتی و خاکی در مقابلمان می‌بینیم که به تنهایی روح معنوی به این مسجد بخشیده است.

این مسجد در زمره نخستین مساجد شبستانی قرار دارد که از حیاط مرکزی، بخش سرپوشیده در جهت قبله، ایوان جلوی آن و صفه هایی در اطراف تشکیل شده است. شبستان دارای سه دهانه بوده که دهانه میانی از دو دهانه چپ و راست بزرگ‌تر است. طاق های گهواره ای این بنا شباهت زیادی به معماری عصر ساسانی دارد و آرایه های گچبری شکنجی و پیچک‌های آن نیز یادآور کاخ کسری در تیسفون است. شبستان عمقی برابر با دو دهانه فرش انداز و رواق نیز، عمقی حدود یک دهانه دارد. ستون های شبستان مستطیل شکل بوده که در چهار گوشه ستون‌ها، تزئیناتی به چشم می‌خورد.

به مسجد که نگاه می‌کنیم، مناره‌ای استوانه‌ای شکل در بخش شمال غربی بنا خواهیم دید که چندین اتاق در کنار آن ساخته شده است. مناره با استفاده از آجرهای خشتی ساخته شده و تعدادی پله به صورت مارپیچ دارد. پیرنیا این مناره را از الحاقات قرن چهارم و پنجم هجری می‌داند. این بنا در فهرست آثار ملی ایران جایگاه ویژه ای داشته و در حال حاضر صرفاً جنبه گردشگری دارد.

برنامه سفرهای مرتبط با مسجد جامع فهرج

برنامه سفر اصفهان به یزد

برنامه سفر اصفهان به یزد

4 روز
23 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: