بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

قلعه بابک کلیبر (قلعه جمهور)
قلعه بابک کلیبر (قلعه جمهور)

قلعه بابک کلیبر (قلعه جمهور)

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: متوسط
طول بازدید: 120 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره قلعه بابک کلیبر (قلعه جمهور)

در حدود سه کیلومتری شهر کلیدر، بر روی صخره ای بلند، در ارتفاع 2300 متری از سطح دریا قلعه ای تسخیر ناپذیر قرار گرفته. قلعه ای که اشکانیان ساختنش را شروع و ساسانیان آن را به پایان رساندند ولی معروفیتش به خاطر بابک خرمدین بود که مقابل حکومت ظالم عباسی قیام کرد و سال های سال در این قلعه مقابل سپاهیان دشمن مقاومت و از حق مردمش دفاع کرد. این قلعه که با نام دژ بابک نیز خوانده می شود، از هر طرف توسط دره هایی به عمق 400 تا 600 متر احاطه شده و تنها راه رسیدن به آن مسیری صعب العبور بوده که رد شدن از آن به صورت گروهی امکان پذیر نبوده و هیچ کدام از ابزار جنگی مثل قلعه کوب، منجنیق و آتش افکن برای تسخیر قلعه کارساز نبوده است.

پس از گذشتن از مسیر صعب العبور، دژی دو طبقه و سه طبقه می بینیم که پس از در قلعه قرار گرفته. بعد از ورود به تالار اصلی می رسیم که اطرافش را هفت اطاق فرا گرفته. در قسمت شرقی دژ تاسیسات دیگری نیز مثل اطاق ها و آب انبارها ساخته شده اند که می توانیم به آن سر بزنیم. یکی از نکات جالب دژ آب انبار آن است که سقفش طاق جناغی و گهواره ای استوار شده و محوطه داخلش به وسیله نوعی ساروج غیر قابل نفوذ گردیده است. این آب انبار ها به هنگام زمستان از برف و باران پر شده و در تابستان و هنگامی که دسترسی به آب وجود ندارد مثل زمان های محاصره ها از آب آنها استفاده می شده است.

نخستین اشیایی که از این دژ مستحکم بدست آمده سفالینه هایی منقوش و لعاب خورده بود که نشان می داد تا قبل از قرن هفتم هجری هم مردمانی در آن زندگی می کردند. همچنین تعدادی سکه های مسی کشف شدند که در بین این سکه ها برخی مربوط به اتابکان آذربایجان و هزارسیبان در قرون ششم و هفتم هجری هستند.

برنامه سفرهای مرتبط با قلعه بابک کلیبر (قلعه جمهور)

برنامه سفر زنجان به کلیبر

برنامه سفر زنجان به کلیبر

3 روز
15 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: