بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

گنبد سرخ
گنبد سرخ

گنبد سرخ

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 30 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره گنبد سرخ

در جنوب غربی شهر مراغه یکی از قدیمی ترین و معروفترین بناهای دوره سلجوقی در استان آذربایجان شرقی قرار گرفته است. عمارتی که بیشتر شهرتش به خاطر رنگ سرخ آجرهای آن بوده و در بین پنج گنبد معروف شهر از همه قدیمی تر و مشهورتر است. اگر به دنبال تاریخ و نوع معماری این بنا باشیم، در میابیم که گنبد سرخ مراغه در سال 543 هجری فمری، ابتدای دوره سلجوقی به وسیله بنی بکر محمد بن بندان بن محسن معمار و به دستور حاکم آذربایجان عبدالعزیز بن محمود بن سعد یدیم و یکی از اولین نمونه هاییست که با معماری آذری ساخته شده است و از نقاط عطف معماری این دوره به شمار می رود. تا قبل از آن معماری معمول سبک رازی بود ولی در دوره ایلخانی معماری آذری معماری اصلی ایران می شود. تلفیق آجر و کاشی و استفاده از کاشی در تزیین از مشخصه های اصلی این سبک به شمار می رود.

گنبد سرخ عمارتیست چهارگوش با مقرنس هایی که هنوز سالم مانده است. این بنا دارای دو پوشش که پوشش داخلی به صورت عرقچین و پوشش خارجی به فرم هرمی بوده که البته به صورت کامل باقی نمانده است. كف اتاق از قطعات سنگ تراشیده مفروش و دیوارهای داخلیش گچ اندود شده. بر اساس مشاهدات به نظر می رسد مقبره اصلی درون دخمه و اتاق فوقانی، مسجدی کوچک بوده است. یکی دیگر از زیبایی های این گنبد، کتیبه ها و نقش های هندسی تراشیده شده از آجر سرخ و کاشی مینایی رنگ است که در بالای درگاه بنا کار گذاشته شده. زمینه ای از گچ خاکستری با نقوشی از گل و برگ گچ بری که اثری آبی رنگ در خود دارند برای آراستن این کتیبه ها استفاده شده است.

در آخر بد نیست بدانیم که تعدادی از کارشناسان آثار تاریخی بر این باورند که این ساختمان نیز مانند بناهایی چون گنبد سلطانیه مشخص کننده زمان و ساعت بوده اند. به وسیله سوراخ هایی که در بدنه این بنا قرار دارند نور به داخل وارد شده و بر اساس آن ها می توان ماه و ساعت را مشخص کرد.

برنامه سفرهای مرتبط با گنبد سرخ

برنامه سفر تهران به تبریز

برنامه سفر تهران به تبریز

7 روز
34 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
برنامه سفر تبریز به قزوین

برنامه سفر تبریز به قزوین

3 روز
9 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: