بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

رصدخانه مراغه
رصدخانه مراغه

رصدخانه مراغه

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 45 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره رصدخانه مراغه

صد مرتبه زد بخت به هم زیج و رصد را / این هفت فلک، اختر مسعود ندارد

در سال 657 هجری قمری بود که هلاکوخان مغول دستور داد زیر نظر خواجه نصیر طوسی روی تپه ای در غرب مراغه بزرگترین رصد خانه دنیا قبل از اختراع تلسکوپ را بنا کنند. بنایی برای ساخت و تجهیز آن شخصیت های بزرگ زمان چون علامه قطب الدین فخرالدین مراغی، محی الدین مغربی و علی بن محمود نجم الدین الاسـطرلابی نیز مشارک داشته اند

رصدخانه مراغه تنها به یک مکانی برای رصد ستارگان نبود بلکه یک سازمان علمی گسترده بود که در آن بیشتر شاخه‌های دانش آن زمان تدریس می‌شد. سازمانی متشکل از برج مرکزی رصدخانه، واحدهای مدور پنجگانه و کتابخانه. هولاکو برای نگهداری این  مرکز پژوهشی موقوفه‌های ویژه‌ای در نظر گرفت بود، کتاب‌خانه‌ای شامل ۴۰۰ هزار جلد کتاب و ابزارهای اخترشناسی، از جمله ذات الربع دیواری به شعاع ۴۳۰ سانتی‌متر.

در شمال غربی مراغه جاییست که می توانیم بقایای این مجموعه عظیم علمی را ببینم. البته اولین چیزی که می بینیم یک گنبد است که روی بقایای رسد خانه کشیده شده تا آن را در امان نگه دارد. در زیر گنبد وسیعترین فضای کشف شده برج مرکزیست که فضای داخلی آن شامل یک راهرو و 6 اطاق می‌شود که 4 اطاق مستطیلی شکل و 2 اطاق دیگر که در سمت شمال و جنوب قرار گرفته‌اند شکل هندسی ندارند. مصالحی که در این برج بکار گرفته شده عبارت است از سنگ قلوه، لاشه، سنگهای تراش برای ازاره خارجی و داخلی و سنگهای تراش بزرگ برای ورودی برج آجری در سه اندازة مختلف. ملات و اندود گچ، کاشیهای بزرگ لعابدار در سه طرح و نوع مختلف سنگهای حجاری شده و نقش دار و آجرهای نقش دار تزئینی.

البته این فقط قسمت کوچکی از این مجموعه می باشد. تپه رصد خانه در ابتدا 510 متر طول، 217 متر عرض و 110 متر ارتفاع داشته است. امروزه علاوه بر رصد خانه مرکزی قسمت هایی از کتاب خانه و واحدهای مدور 5 گانه آن نیز کشف شده است. یکی از نکاتی که شاید دانستنش برایمان جالب باشد این است که در آن زمان ارتباط علمی چین و ایران به علت تسلط مغولان بر هر دو سرزمین برقرار بود و دانشمندان چینی، از جمله فردی به نام فائو مون‌جی، در این مرکز مشغول به فعالیت بودند.

برنامه سفرهای مرتبط با رصدخانه مراغه

برنامه سفر تهران به تبریز

برنامه سفر تهران به تبریز

7 روز
34 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
برنامه سفر تبریز به قزوین

برنامه سفر تبریز به قزوین

3 روز
9 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: