بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

روستای اشتبین
روستای اشتبین

روستای اشتبین

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 60 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره روستای اشتبین

در شهرستان جلفا و 14 کیلومتری جنوب رود ارس و در غرب رود هراس، روستایی قرار گرفته که به ماسوله آذربایجان شرقی شهرت یافته است. روستایی با معماری بسیار زیبا که در منطقه ای بسیار سرسبز با باغ های وسیع و حاصلخیز و در منطقه ای بسیار خوش آب و هوا ساخته شده. روستای اشتبین که به دوره صفویه بر می گردد و در ارتفاع 3260 متری قرار گرفته، در زمان های بسیار دور حالتی قلعه مانند داشته و دسترسی به آن سخت بوده و امروز تنها یک راه برای رسیدن به آن وجود دارد. آب و هوای روستا به دلیل قرار گرفتن در بین کوه ها و نزدیک دو رود ارس و هراس، در قسمتی دارای آب و هوای سرد و در قستمی آب و هوایی گرم، معتدل و مرطوب دارد.

یکی از ویژگی هایی که باعث شده  این روستا را جزو مکان هایی از آذربایجان شرقی قرار دهیم که حتما باید به آن سر بزنیم، معماری منحصر به فرد و زیبای خانه های روستاست. معماری ای که عمده شکل گیریش به خاطر قرار گرفتن روستا در شیب تند کوه بوده، به طوری که سقف هر خانه حیاط خانه دیگر بوده و کوچه های آن تنگ و با پله های متعدد به هم راه دارند. به دلیل بستر سنگی و شرایط خاص اقلیمی، روستا به صورت متمرکز ساخته شده و امکان توسعه آن تنها در محدوده شمالی وجود دارد. یکی دیگراز ویژگی معماری خانه ها، بالکن هایی است که مردم محلی به آن آرتیما می گویند و فضاییست روی معابر که از ساختمان بیرون آمده و از تابش نور زیاد آفتاب به داخل ساختمان جلوگیری کرده و فضایی بادگیر و خنک است.

هنگامی که در مورد نامگذاری این روستا از مردمش سوال کنیم، دو روایت برای آن بیان می کنند. عده ای معتقدند نام روستا از دو کلمه اوش و تبین تشکیل شده که اولی به معنای سه و دومی به معنای طایفه است و دلیل نامگذاری سه آبادی هراس، سیاوشان و جعفرآباد بوده که این روستا را ایجاد کرده اند. عده ای دیگر معتقدند که قسمت دوم اسمن بیین بوده که در زبان مردم روستا به معنی میان است آن ها اعتقاد دارند روستا به دلیل قرار گرفتن در میان سه کوه به این نام خوانده می شود.

در آخر بد نیست بعد از گشتن روستا سری هم به باغات آن بزنیم که محصولات بسیار مرغوبی را در خود جای داده است. درختانی چون انار، انجیر، گردو، آلبالو، زردآلو، انگور، سماق، زغال اخته، ازگیل و توت. مخصوصا انارهای آن که شامل دو نوع سفید و قرمز هستند و زنان روستا از آن رب و لواشک های بسیار خوشمزه ای درست می کنند. همچنین اگر توانستیم باید حتما از غذاهای محلی روستا نیز تست کنیم، مخصوصا از آبگوشت، کوفته، آش و کباب اشتبین که بسیار خوشمزه بوده و می تواند پایان بسیار لذت بخشی برای سفرمان به این قسمت باشد.

برنامه سفرهای مرتبط با روستای اشتبین

برنامه سفر زنجان به کلیبر

برنامه سفر زنجان به کلیبر

3 روز
15 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: