بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

 آرامگاه حمدالله مستوفی
 آرامگاه حمدالله مستوفی

آرامگاه حمدالله مستوفی

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 30 دقیقه
هزینه ورودی: 2,500 تومان

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره آرامگاه حمدالله مستوفی

در محله پنبه ریز قزوین، کنار امام زاده علی آرامگاه مردیست که وقتی بخواهیم در مورد بیشتر آثار تاریخی ایران تحقیق کنیم اثری از او می بینیم.

در قرن 8 هجری قمری و در زمان ایلخانی بود که این نویسنده، شاعر و مورخ ایرانی با انبوهیاز آثار ارزشمند برای شناخت ایران از دنیا رفت و پاس زحماتش برای او آرامگاهی درست کردند که البته به اندازه عظمت آن بزرگ مرد نبوده است. بنایی که در مساحت حدوده 40 متری در باغی سی صد متری ساخته شده است.

هنگامی که وارد آرامگاه می شویم، برج کوچکی می بینیم که پلان آن به صورت مربع بوده و کمی بالاتر آن توسط چهار فیل پوش به شکل 8 ضلعی در آمده است. اگر بالا نگاه کنیم، روی سر در آن با جمله "لااله الاالله الملک الحق المبین و محمد رسول الله الصادق البار الامین" تزئین شده است. داخل بنا با کاشی‌های فیروزه ای ساده کاشی کاری شده. در زیر پایه‌های گنبد اگر بچرخیم می بینیم که دور تا دور آن کتیبه‌ای قرار گرفته که سوره مبارکه هل اتی به خط نسخ گچبری شده است. بعد از دیدن داخل آرامگاه به بیرون آن می رویم تا با دقت بیشتری به آن نگاه کنیم.

نمای این آرامگاه آجری بوده و مطابق سبک ایلخانی دارای بندهای مهری است، گنبد مخروطی این بنا نیز قبلا  آجری بوده که در دوره‌های بعد کاشیکاری و مقرنس دور تا دور دایره پایین گنبد تعمیر شده است. در قسمتی از بنای زیر گنبد کتیبه ای قرار گرفته که روی آن به خط نستعلیق چگونگی زندگی او، نیاکان و تالیفاتش به اختصار بیان شده است که خواندن آن خالی از لطف نیست.

البته این بنایی که رو به رویمان می بینیم همیشه به این شکل نبوده است. در قرن چهاردهم هجری  شمسی عده‌ای از مردم محله، دیواری دور محوطه این  بقعه که به صورت ویرانه‌ای درآمده بود، کشیدند و به صورت مختصری آن را باز سازی نمودند. و در سال 1319 بنای آن به صورت کنونی مرمت اساسی شد.

برنامه سفرهای مرتبط با آرامگاه حمدالله مستوفی

برنامه سفر اردبیل به زنجان

برنامه سفر اردبیل به زنجان

4 روز
15 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: