بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

مسجدالنبی قزوین
مسجدالنبی قزوین

مسجدالنبی قزوین

نوع جاذبه: مذهبی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 45 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره مسجدالنبی قزوین

یکی از شاخصه‌های اصلی شهرهای اسلامی، مساجد هستند. هر شهر، تعدادی مسجد دارد که برخی از آنها مثل مسجدهای جامع، دارای ارزش و جایگاه ویژه‌ای بوده و معماری شاخص‌تری نسبت به دیگر مساجد دارند.

یکی از مهم‌ترینِ این مساجد، مسجد‌النبی شهر قزوین است. این مسجد با وسعتی بیش از 14 هزار متر مربع، در بافت قدیمی قزوین و در خیابان امام خمینی قرار گرفته است. برخی از محققین، بنیان مسجد را متعلق به دوره صفویه می‌دانند، اما بر اساس منابع معتبر، این اثر به دستور فتحعلی‌شاه قاجار ساخته شده است.

در عهد قاجار، این مسجد جایگزین مسجد جامع شهر شد و تمام کارکردهای سیاسی، مذهبی و فرهنگی مسجد جامع به مسجد جدید منتقل شد؛ گردشگران بسیاری چون شاردن، اوژن فلاندن و مادام کارلاسرنا، از این اثر بازدید کرده و در مورد آن مطالب متنوعی نوشته‌اند.

مسجد سه ورودی دارد و به شکلی ساخته شده که بخش‌های مختلف بازار را به هم پیوند داده است. این مسجد که از نظر وسعت، استحکام و شیوه معماری در نوع خود منحصر‌به‌فرد است، حیاطی مربع مستطیل دارد و وسط آن، حوضی بزرگ و سنگی قرار گرفته است؛ در هر ضلع حیاط، ایوانی رفیع دیده می‌شود.

محرابی با ازاره‌ای از سنگ و کاشی‌های رنگارنگ مینایی، در دیواره جنوبی مسجد خودنمایی می‌کند. مسجدالنبی، کتیبه‌های بسیاری دارد که آیات و عباراتی با خط ثلث و نستعلیق، بر زمینه آنها حک شده است. پوسته منقش و رنگین بنا، گنبد زیبای دو پوسته، سردرهای مزین به کاشی‌های رنگارنگ و مقرنس‌های گچی، از دیگر جاذبه‌های این مسجد تاریخی هستند.

برنامه سفرهای مرتبط با مسجدالنبی قزوین

برنامه سفر رشت به کرج

برنامه سفر رشت به کرج

3 روز
16 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: