بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

روستای نویس
روستای نویس

روستای نویس

نوع جاذبه: طبیعی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 120 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره روستای نویس

اینجا گوشه دنجی است برای طبیعت‌گردی و گشت و گذار میان آثار به‌جای‌مانده از تاریخ؛ روستایی سبز و زیبا در دل شهر نیمه‌کویری قم که همه، از آن با عنوان روستای نویس یاد می‌کنند.

این روستا، در فاصله 88 کیلومتری قم قرار دارد و وجه تسمیه آن به درستی مشخص نیست. اما در برخی متون، از روستایی با نام‌های نوند، نویز و نویسد یاد شده که به احتمال زیاد نام‌های همین روستا در دوره‌های مختلف است.

نویس میان دیگر روستاهای این منطقه قدمت بیشتری دارد و به دلیل بهره‌مندی از منابع آبی مناسب، خاک حاصلخیز و آب و هوای مطبوع، مرکز توجه گردشگران بسیاری قرار گرفته است. اما، جاذبه‌های این روستا فقط منحصر به جاذبه‌های طبیعی نیست و شامل آثار تاریخی زیبایی نیز می‌شود؛ مثل آرامگاهی که از آن با نام بی‌بی شریفه خاتون یاد می‌شود و آن را منسوب به خواهر امام رضا (ع) می‌دانند و همچنین، چهارطاقی نیمه‌ویران به‌جای‌مانده از دوره ساسانی که گواه قدمت این روستاست.

دامداری، باغداری و کشاورزی، از مشاغل پایه‌ای مردم این روستا بوده و عده‌ای نیز، در معدن سنگ مرمری که در جنوب غربی روستا قرار دارد، کار می‌کنند. قالی، صنایع‌دستی هنرمندان این روستا محسوب می‌شود. توت، گردو، زردآلو، گیلاس، آلبالو و فندق از محصولات باغی و گندم، جو، لوبیا، سیب‌زمینی و شبدر از محصولات کشاورزی این روستاست.

محرم‌های این منطقه دیدنی است. اگر در این ماه به این منطقه سفر کردید، آیین زیبای تعزیه‌خوانی اهالی روستای نویس را از دست ندهید.

برنامه سفرهای مرتبط با روستای نویس

برنامه سفر قم گردی

برنامه سفر قم گردی

2 روز
9 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: