بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

سراب گاماسیاب
سراب گاماسیاب

سراب گاماسیاب

نوع جاذبه: طبیعی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 15 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره سراب گاماسیاب

از چشمه‌های آهکی در ارتفاعات کوه سرچشمه می‌گیرد، چون گیسویی بلند و پر چین و شکن بر چهره زمین پیچ و تاب می‌خورد و صورت زمین را زیباتر می‌کند. از هر کجا که عبور می‌کند چون پدری مهربان بار رزق و روزی خانواده اش را به دوش می‌کشد. باغ‌های گلگون انار و مزارع کشاورزی و صیفی جات رنگارنگ، محصول تلاش شبانه روزی این رود سخاوتمند است.

گاماسیاب یکی از رودهای پرآب و طویلی است که از ارتفاعات کوه گرین سرچشمه می‌گیرد. این ارتفاعات که به سراب گاماسیاب شناخته می‌شود در غرب همدان و در حدود ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی نهاوند قرار گرفته است. در واقع آبی که از سراب گاماسیاب جاری می‌شود سرچشمه اصلی رودخانه بزرگ گاماسیاب است که منشاء آن یخچالی طبیعی بوده و در هر ثانیه آبی معادل ۵ متر مکعب از آن خارج می‌شود که در مقایسه با دیگر سرابهای زاگرس عدد چشمگیری است.

نام گاماسیاب برگرفته از گویش کردی و لری بوده و معنای گاو ماهی یا ماهی بزرگ می‌دهد. این رود پس از اتصال جریانات سطحی رودهای مجاور چون ملایر، تویسرکان و اسدآباد به صحنه در شرق کرمانشاه وارد شده و پس از پشت سرگذاشتن کرمانشاه و ایلام که در این دو استان به نام سیمره خوانده می‌شود با نام کرخه در غرب خوزستان جاری می‌شود و سرانجام به تالاب هورالعظیم می‌ریزد.

سرچشمه این رود بلند منطقه‌ای سرسبز و زیباست که در صورت توجه ویژه و ساماندهی می‌تواند به یکی از مناطق گردشگر پذیر تبدیل شود. غاری طبیعی در بالادست چشمه وجود دارد که می‌توان در کنار استفاده از این رود پر آب از جاذبه‌های این غار زیبا نیز لذت برد.

برنامه سفرهای مرتبط با سراب گاماسیاب

برنامه سفر خرم آباد به کرمانشاه

برنامه سفر خرم آباد به کرمانشاه

4 روز
19 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: