بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

پل گاومیشان
پل گاومیشان

پل گاومیشان

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 15 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره پل گاومیشان

پل گاومیشان واقع در شهرستان دره شهر، مرز استان ایلام و لرستان، به دلیل قرار گرفتن بر روی رودخانه مهم سیمره و همچنین به خاطر استحکامش یکی از حیرت انگیزه ترین پل های تاریخی غرب کشور به شمار می رود. پلی که در ساخت بسیار فنی و پیچیده بوده و در قدمت یکی از تاریخی ترین پل هاست، به گونه ای که رقیبی جدی برای پل های مهم ایران بشمار می رود.

وجه تسمیه پل تاریخی و زیبای گاومیش، که متعلق به دوره ساسانی بوده، بر اساس نظریات محققان بر گرفته از گومیشه یعنی محل پرورش گاو است. این پل که امروزه فقط یک چشمه آن باقی مانده، با 5 چشمه بزرگ ساخته شده بود که هم خروش رود سیمره به آن رحم نکرده و هم زلزله سال 1334 بر آن آسیب های زیادی زده است. پایه ها و تکیه گاه های اصلی پل مدور و قطور بوده و از سنگ های مکعبی بزرگ و تراشیده در ابعادی مساوی ساخته که به صورت رگ چین روی همی چیده شده و پایه اصلی پل را به وجود آورده اند. همچنین داخل آن ها را از قلوه سنگ و ملات گچ پر کرده اند تا استقامتش هر چه بیشتر شود.

تاق های جناغی، دالان ها و راهروها همگی از آجرهایی به ابعاد 20 در 25 سانتی متر ساخته شده و نمای این پل تاقچه های مسدود و باز و موج شکن هایی دارد که به وسیله راهروها با چند پل به هم متصل می شوند. وجود پله ها در میان دالان ستون میانی، بیانگر این امر است که این پل فقط یک پل ارتباطی نبوده بلکه راهروهای داخل و پلکان نشان از این دارد که کاروان ها به هنگام عبور از منطقه این پل را به عنوان سرپناهی برای خود استفاده می کردند.

یکی دیگر از دلایلی که باعث می شود به این منطقه سر بزنیم آب و هوای معتدل و مناسب اطراف این پل است که به واسطه رد شدن دو رود پر آب کشکان و سیمره به ایجاد شده و این مکان را به محل خوبی برای استراحت، تفریح و اقامت تبدیل کرده است.

برنامه سفرهای مرتبط با پل گاومیشان

برنامه سفر خرم آباد به دهلران

برنامه سفر خرم آباد به دهلران

3 روز
13 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: