بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

کاخ مروارید
کاخ مروارید

کاخ مروارید

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 120 دقیقه
هزینه ورودی: 1,500 تومان

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره کاخ مروارید

سفره ماهی باله های بزرگش را گسترده و صدف گرانبهایی را در برگرفته. این مروارید سالهاست که درخشش خود را از دست داده اما از ارزش آن کاسته نشده است. کاخ مروارید یا کاخ شمس که روزگاری شمس پهلوی، دختر دوم رضا شاه در آن سکونت داشت درمنطقه خوش آب و هوای مهرشهر کرج جا خوش کرده است. تاثیر تفکر فرانک لوید رایت یکی از پرآوازه ترین معماران آمریکایی را می توان در معماری کم نظیر این اثر تاریخی شاهد بود.

 سکونتگاه شمس  فراز و نشیبهای بسیاری را در طول زمان تجربه نمود. در میانه سالهای 1345 تا 1347 ساخته شد و تا سال 57 در اختیار خاندان پهلوی قرار داشت. در سال 1363 به مالکیت بنیاد مستضعفان و پس از آن نیز در اختیار سپاه درآمد و پس از آن تعطیل شد تا سرانجام پس از کش و قوسهای فراوان بخشی از آن به اداره میراث فرهنگی استان البرز واگذار گردید.

این کاخ وسعتی حدود 2500 متر مربع  داشته و پلان آن ترکیبی از صدف و سفره ماهی است. راهروی زیبای مارپیچ و بدون پله، دفتر مخصوص شمس، سالن پذیرایی و سالن­های گوناگونی چون بیلیارد و سینما، حمام، اتاق خواب و محل نگهداری پرندگان از بخش­های مختلف این ساختمان زیباست. سقفی حلزونی شکل با نورگیرهایی به شکل مروارید این فضای زیبا را در برگرفته است.

درمحوطه بیرونی نیز دریاچه ای احداث شده که به شکل باله های سفره ماهی طراحی شده و می توان در آن قایق سواری کرد. سازه کاخ، بتونی بوده و بسیار ماهرانه از سنگ و مصالح شفاف در تزئین آن استفاده شده و مفاهیم انتزاعی مروارید و شمس به دفعات در این مجموعه به کار رفته است. فضای سبز این مجموعه الهام گرفته از باغ­های اروپایی است که الگوی باغ­های ایرانی نیز در طراحی آن لحاظ شده است.

طی سه دهه گذشته دست باد و باران آسیبهایی جدی بر پیکر این بنای تاریخی وارد آورده که با مرمت هایی اصولی می تواند به دوران اوج خود بازگردد و در کنار دیگر آثار درخشان کشور خود را مطرح نماید.

برنامه سفرهای مرتبط با کاخ مروارید

برنامه سفر اراک به کرج

برنامه سفر اراک به کرج

2 روز
10 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: