بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

باغ و عمارت شوکت آباد
باغ و عمارت شوکت آباد

باغ و عمارت شوکت آباد

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 30 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره باغ و عمارت شوکت آباد

در پنج کیلومتری شرق بیرجند یکی از زیباترین و سرسبزترین باغ های این شهر قرار گرفته است. باغی پر از درختان میوه و درختان تزئینی چون انار، سیب، انگور، گلابی، سرو، چنار ، تبریزی ، سپیدار و کاج به همراه استخر و کانال های آب متعدد که باعث طراوت و شادابی بسیار زیاد باغ شده اند. علاوه بر این ها عمارتی زیبا پر از تزئینات مختلف که این باغ را از مجموعه های دیگر متمایز کرده است. در این باغ عمارت بزرگ که در زمان قاجار ساخته شده قسمت هایی چون حصار برج های دیده بانی، سردر ورودی عمارت اصلی، حوضخانه ، عمارت نارنجستان، باغ ، اصطبل و فضاهای خدماتی وجود دارد که می تواند دیدنشان برایمان بسیار لذت بخش باشد.

ابتدا بهتر است سری به مجموعه بناهای باغ بزنیم که در طرف جنوبی و شرقی باغ قرار گرفته اند. در قسمت جنوبی بیشتر اتاق های منفرد به منظور کارهای خدماتی ساخته شده است. عمارت اصلی باغ نیز که برای حاکم و خانواده وی بوده این قسمت قرار دارد. این عمارت که به صورت طولی و شرقی غربی ساخته شده به لحاظ فرم یکنواخت بوده و قسمتی از آن جهت پذیرایی و تشریفات برای مهمانان ارزشمند مورد استفاده قرار می گرفته. البته قسمتی که مربوط به زندگی خصوصی حاکم بوده به عمارت نارنجستان معروف و در بخش اندرونی باغ و پشت عمارت اصلی قرار گرفته است.

بعد از بازدید از عمارت اصلی بد نیست به قسمت های مختلف دیگر که هر کدام تزئینات خاص خود را دارند سر بزنیم. یکی از بهترین قسمت ها به حوضخانه معروف است. در این قسمت بیشترین ویژگی های معماری و تزئینی وجود دارد، از جمله گنبد بزرگی که در مرکز آن کلاه فرنگی ای با پنجره های بسیار زیبا ساخته شده و وظیفه انتقال نور به داخل را برعهده دارد. در آخر بد نیست برای استراحت و لذت بردن از فضای سبز مجوعه گشتی هم در باغ بزنیم. محوطه باغ از نقطه نظر درختان و فرم، به صورت منظم و دارای مسیرهای ارتباطی به طرف همدیگر بوده که تقاطع هایی را نیز در آن به وجود آورده و این بخش ها را گل هایی زینت می دهند که در حاشیه مسیرها چشم نوازی می کنند.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: