بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

باغ بهلگرد
باغ بهلگرد

باغ بهلگرد

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 30 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره باغ بهلگرد

یکی از هنرهایی که مردمان کهن ایران در مناطق کویری از آن بهره می بردند، ساختن باغ هایی سرسبز، زیبا و منحصر به فرد بود که در منطقه مثل جواهری سبز رنگ در دل دشت های خشک، خودنمایی می کرد. یکی از این باغ ها در 10 کیلومتری جنوب شرق بیرجند و در نزدکی روستای بهلگرد واقع شده است. این مجموعه که از نظر معماری جز  باغ های ساده، اصیل و تاریخی کشور به حساب می آید از دو عمارت، دو باغ، سکونتگاه خدمه، اصطبل و یخدان طبیعی تشکیل شده که نشان از کامل بودن تجهیزات باغ دارد.

هنگامی که می خواهیم وارد این باغ شویم، با اولین سازه ای که رو به رو می شویم، سردر ساده و درهای دوتکه چوبی باغ هستند که با گل میخ های کروی تزئین شده اند. بعد از گذشتن از در وارد باغی بزرگ می شویم که باغ اصلی مجموعه به حساب می آید و به نام باغ بیرونی نامیده می شود و وسعتش از باغ دیگر که به باغ درونی شهرت دارد بزرگتر است. درون این دو باغ زیبا حوض های آبی ساخته شده که یکی از اجزا اصلی باغ های ایرانی به شمار می آید. همیچنین در وسط باغ اصلی استخری چهارضلعی با یک جزیره هشت ضلعی داخلش ساخته شده است.

اما شاید مهمترین قسمت این باغ که آن را از همنوعان خود متمایز می کند یخدان طبیعی است که در 150 متری شمال عمارت بنا شده و در آن برای فصل های گرم یخ نگه داری می شده. در فصل های سرد، استخر درون باغ توسط نهری که به آن راه داشته آب می شده و پس از یخ زدن و قطور شدن، یخ های آن به یخ دان منتقل و در آن برای زمان های مورد نیاز نگهداری می شدند.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: