بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

قلعه مارکوه
قلعه مارکوه

قلعه مارکوه

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 90 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره قلعه مارکوه

در مسیر جاده رامسر به تنکابن، در نزدیکی روستای مارکوه، قلعه ای بزرگ مربوط به دوره اسلامی، بر روی کوه مارکوه ساخته شده که یکی از تاریخی ترین آثار رامسر به شمار می رود. قلعه ای نظامی که به دلیل قرار گرفتن روی کوه و داشتن دیدن  360 درجه مکانی منحصر به فرد و ویژه برای دفاع در مقابل دشمان به شمار می رفته است.

هنگامی که به این قلعه که مساحتی حدود 600 متر مربع دارد و از مصالحی چون سنگ، ساروج و گچ ساخته شده می رویم، می بینیم که از این معماری عظیم فقط 4 حصار جانبی و برج های پشتیبان باقی مانده است. اگر داخل قلعه شویم در وسط آن چاهی دیده می شود که به بر اساس گفته محلیان منطقه مسیری بوده متصل به قلعه باغ نیاسته رامسر و در هنگام اضطرار سپاهیان می توانستند به وسیله آن از مهلکه جان سالم به در ببرند. البته در تحقیقات به عمل آماده به نظر می رسد این مسئله واقعیت ندارد و فقط چاهی بوده برای ذخیره کردن آب. وجود قطعات سفال در داخل قلعه نشان از این دارد که آب آشامیدنی قلعه از چشمه های دور دست تامین می شده است.

تاریخ بنای قلعه به طور دقیق معلوم نیست اولین جایی که در تاریخ از این قلعه نام برده شده به نیمه اول قرن ششم هجری بر می گردد و این نشان می دهد که زمان ساخت قلعه به سال های قبل تر بر می گردد. و ضع داخلی قلعه مارکوه از لحاظ وسعت به نحوی است که گنجایش صد سرباز را دارد و همگی به راحتی می توانند در آن سکنی گزینند.

میزرا حسن خان اعتماد السلطنه که این قلعه را از نزدیک دیده در کتاب مراه البلدان می نویسد : “در تنکابن کوهی است موسوم به مارکوه و دخمه های متعدد و شب پره های زیادی در این دخمه ها هست که خود را به آدم و چراغ می زنند و مانع از دخول به دخمه ها می باشند. بالای آن کوه، جایی است مشهور به نقاره خانه، هرگاه سنگی بر آن موضع بزنند صدایی مثل طبل حادث می شود و تا نیم فرسخ آن صدا می رود”.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: