بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

روستای انجدان
روستای انجدان

روستای انجدان

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 120 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره روستای انجدان

در دهستان مشک آباد شهرستان اراک و 37 کیلومتری شرق مرکز شهرستان، روستایی تاریخی قرار گرفته که نقش بسیار مهمی را در تاریخ اسماعیلیان داشته است. روستای هدف گردشگری انجدان در منطقه ای کوهستانی قرار گرفته که با ارتفاع دوهزار متری از سطح دریا حدود 500 نفر جمعیت دارد. این روستا که قدمتش به قبل از اسلام بر می گردد، هم به دلیل موقعیت جغرافیاییش دارای غارهای زیبا و فراوانی همچون گیوه کش و آسیایی بوده و هم به دلیل سابقه تاریخی و مذهبی دارای مساجد، حسینیه ها و قلعه های فراوان چون بقعه شاه قلندر است و باعث شده به محل بسیار مناسبی برای گردشگری تبدیل شده است.

زمانی که در کتاب های تاریخی دنبال اسم این روستا می گردیم، اولین بار زمانی که اسماعیلیان بعد از سقوط الموت در آن ساکن شدند، به نام انجدان برخورد می کنیم، ولی بر اساس شواهد می توان تخمین زد که روستا قدمتی بیش از آن دارد. اسماعیلیان بعد از سکونت در انجدان، به مرکز تجدید حیات فرهنگی، تبلیغی امامان اسماعیلی نزاری تبدیل شد و تا زمان صفویان رشد و گسترش فراوانی را در پی داشت. اما در زمان صفویان به دلیل اختلافات مذهبی، شاه طهماسب به روستا حمله و اسماعیلیان را سرکوب کرد. این گروه بعدها در زمان شاه عباس صفوی دوباره توانستند خود را شکل دهند ولی باز در زمان افغان ها و بعد از شکست دولت عثمانی، به دستور اشرف افغان روستا ویران و قلعه نور آباد که ارگ امامان نزاری به شمار می رفت با خاک یکسان شد. در دوره های بعدی انجدان نتوانست به اعتبار قبل برسد و در دوره قاجار تنها به شکارگاهی برای شاهان قجری تبدیل شده بود.

هنگامی که درباره نام روستا تحقیق کنیم، در میابیم که انجدان معرب شده واژه انگدان است. انگدان اسم گیاهی است که صمغ آن در روستا گرفته، فراوری شده و به نقاط دیگر صادر می شود. علاوه بر این قبل از ورودی اسماعیلیان به این منطقه، روستا با نام هایی انکوان و انکدان نیز خوانده می شده است. ویژگی دیگر روستا که بازدید از آن را برایمان هیجان انگیزتر می کند، باغ ها و درختان میوه سرسبز و متنوع روستاست مخصوصا درختان انگور آن است که بسیار تجربه خوردنشان برایمان لذت بخش است.

برنامه سفرهای مرتبط با روستای انجدان

برنامه سفر دلیجان به اراک

برنامه سفر دلیجان به اراک

2 روز
9 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
برنامه سفر اراک به دلیجان

برنامه سفر اراک به دلیجان

3 روز
14 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: