بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

روستای پالنگان
روستای پالنگان

روستای پالنگان

نوع جاذبه: طبیعی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 180 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره روستای پالنگان

در 48 کیلومتری شمال شرقی شهر کامیاران در جنوب استان کردستان روستایی قرار گرفته که به چند دلیل از ارزش گردشگری بالایی بر خوردار است. شاید اولین دلیلی که ما را وادار می کند به این روستا برویم معماری بسیار زیبای پلکانی آن همراه با آب و هوای بسیار خوب و معتدل منطقه است. مخصوصا اگر فصل بهار را برای این سفر انتخاب کرده باشیم، جای جای آن پر است از جذابیت های طبیعی، حتی تابستان های آن آب و هوایی خنک و معتدل دارد. علاوه بر تمام این ها اطراف این روستا چشمه های جوشان و رودخانه های همیشه خروشانی قرار دارد که به ظرفیت های گردشگری این روستا افزوده اند، مخصوصا رود خروشان تنگی ور که روستا را به دو نیم تبدیل کرده و به رود سیروان جاری می شود.

روستای پالنگان به دلیل قرار گرفتن در شیب بسیار تند کوه دارای سبك معماری بسیار زیبای پلکانیست که  بسیاری از روستاهای استان از آن استفاده می کنند. در این معماری، پشت بام خانه جلویی به عنوان حیاط خانه پشتی مورد استفاده قرار می گیرد. ولی نکته ای که معماری این روستا را منحصر به فرد می کند، مصالحی است که در این خانه ها استفاده می شود. سنگ و گل، مصالح این خانه ها را تامین می کند و این رسمی بوده كه از نسلی به نسل بعدی منتقل شده و تمام خانه‌های این روستا به طریق سنگ‌چین ساخته شده ‌اند. استفاده از سنگهایی که از کوه تراشیده شده باعث شده هنگامی که از دور به این خانه ها نگاه می کنیم، جزئی از کوه به نظر برسند.

هنگامی که در مورد وجه تسمیه این روستا می پرسیم متوجه می شویم که دو دلیل برای اسم گذاری این روستا بیان شده است. در معنی اول پالنگان، به معنی زیستگاه پلنگ است و در معنی دوم پال  در زبان كردی و محلی به معنی تكیه دادن است و به دلیل شیب زیادی كه روستا در آن قرارگرفته به پالنگان معروف شده است. در آخر بعد از گشتن درون این روستا بهتر است سری به قلعه پلنگان بزنیم که تاریخی ترین اثر این منطقه به شمار می رود و نشان از قدمت بسیار زیاد این روستا دارد.

 

 
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: