بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

روستای نگل
روستای نگل

روستای نگل

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 30 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره روستای نگل

گوسفندان مشغول چرا بودند. چوپان آنان را از نظر می گذراند که ناگهان گلی زیبا را دید، پس آن را کند تا در خانه خود از آن محافظت کند. هنگامی که ریشه آن را درآورد، صندوقچه ای زیر حفره آن یافت که قرآنی باشکوه را در خود نگه داری می کرد. این قرآن و دیواری خشتی یافته شده از مسجدی مربوط به 800 سال پیش در کنار آن، روستای نگل یا نوگل را شکل داد.

روستای نگل که بر بلندای دره ای زیبا قرار دارد، از توابع بخش کلاترزان است و در 65 کیلومتری جاده سنندج به مریوان واقع شده است. جریان رودخانه شوشیر، درختان سر به فلک کشیده چنار و تبریزی، باغات سرسبز و خرم، آب و هوایی سرد معتدل و چشمه های فراوان چون چشمه شفا بخش این روستا را به یکی از مقاصد گردشگری تبدیل کرده است. علاوه بر این آثار طبیعی، آثار تاریخی مانند قلعه ای قدیمی معروف به قلعه یزدگرد سوم و مکانی آئینی در شمال روستا به نام هه وار که محل برگذاری مراسم خاص است از جمله مکان های دیدنی این روستاست.

اما مهمتر از همه وجود یک جلد قرآن با خط کوفی است که این روستا را بر سر زبان ها انداخته است. قرآنی قدیمی که قدمتی بیش از هزار سال دارد و احتمالا مربوط به سده های 4 یا 5 هجری است و برای اهالی از قداست خاصی برخوردار است؛ به گونه ای که در مقابل دستور رضاشاه مبنی بر انتقال این قرآن به پایتخت ایستادند و آن را همچنان در روستای خود نگه داری کردند.

اهالی نگل به دلیل کوهستانی بودن این روستا به کشاورزی و دامداری مشغول اند و از پوشاک محلی کردی استفاده می کنند و به کردی سورانی سخن می گویند. عطر غذاهای محلی چون کباب سنتی، کشکه کین و قاورسه از هر خانه روستا بر می خیزد و آدمی را مدهوش می کند.

برنامه سفرهای مرتبط با روستای نگل

برنامه سفر کرمانشاه به سنندج

برنامه سفر کرمانشاه به سنندج

3 روز
15 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: