بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

کتابخانه ملی کرمان
کتابخانه ملی کرمان

کتابخانه ملی کرمان

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 45 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره کتابخانه ملی کرمان

در سال 1312 خورشیدی، حاج محمدعلی راوری، ساختمان بزرگ و زیبایی را با بیش از 4 هزار متر مربع زیربنا و با کاربری کارخانه ریسندگی کرمان بنیاد کرد. این بنا را کارخانه خورشید نامیدند و زنان و مردان بسیاری، در سه شیفت کاری در آن مشغول به کار شدند؛ 6 صبح تا 2 بعدازظهر، 2 بعدازظهر تا 10 شب و 10 شب تا 6 صبح.

پس از آنکه کارخانه تعطیل و کم‌کم متروک شد، به همت و پشتیبانی مسئولان استان کرمان و معماران کرمانی، بنایی که دست‌کم یک سال نیاز به زمان برای تعمیر و مرمت داشت، با احساس مسئولیتی قابل تقدیر و عزم راسخ متخصصان و معماران هنرمند کرمان، در مدت کمتر از 3 ماه بازسازی شد و همزمان با برگزاری کنگره بزرگ خواجوی کرمانی، به عنوان کتابخانه ملی استان به بهره‌برداری رسید؛ کتابخانه ملی کرمان، در حقیقت همان سالن ریسندگی این کارخانه است که عملیات اجرایی آن، در سال 1370 خورشیدی آغاز و 13 مهر همان سال راه‌اندازی شد.

این کتابخانه که محل مناسبی برای فعالیت‌های فرهنگی محسوب می‌شود، اکنون با بیش از 100 هزار جلد کتاب، محیط دلپذیری را برای علاقه‌مندان فراهم کرده است؛ برای تأمین نور آن، چهار سقف از سقف‌های سالن اصلی را برداشتند که در واقع، فضای مناسبی نیز برای پرورش گل و گیاه فراهم شد.

ضلع جنوبی کتابخانه ملی کرمان، به خیابان ابن سینا و استادیوم سلیمی‌کیا (مؤیدی سابق)، ضلع شرقی به یخچال مؤیدی، ضلع شمالی به خیابان پاسداران و ضلع غربی آن به خیابان شهید رجایی (خورشید سابق) محدود می‌شود.

بازدید از این کتابخانه، نشستن در محیط دلپذیر آن و تورق کتابی که مورد علاقه‌مان است، به طور حتم حس خوشایندی را به ما منتقل خواهد کرد.

برنامه سفرهای مرتبط با کتابخانه ملی کرمان

برنامه سفر زاهدان به کرمان

برنامه سفر زاهدان به کرمان

4 روز
17 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: