بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

دریاچه ارومیه
دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه

نوع جاذبه: طبیعی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 60 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره دریاچه ارومیه

شاید یکی از محبوب ترین دریاچه های داخل ایران، دریاچه ارومیه باشد. دریاچه ای که امروزه به خاطر سختی هایی که بر او وارد شده دل بسیاری از دوست دارانش را به درد آورده. یکی از نشانه هایی که محبوبیت این دریاچه را نشان می دهد ایجاد این همه تلاش و تکاپو برای نجات این دریاچه است.

دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه داخل ایران است که در کتاب های قدیم ایران با نام چی چست و در شاهنامه با نام خنجست نامیده شده است. این دریاچه که آذربایجان ایران را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم کرده، مساحتی معادل 4868 کیلومتر مربع و ارتفاع 1274 از سطح دریای آزاد دارد و به علت میزان املاح نمک بالای درونش بعد از دریاچه بحر المیت فلسطین شورترین دریاچه جهان به شمار می رود. همین املاح زیاد باعث شده در قسمت هایی از این دریاچه کریستال های نمکی که گاهی حتی به صورت تپه های سفید رنگ خود را نشان می دهند، چهره ای زیبا و برفین به جزایر این دریاچه می دهند و یکی از نکات منحصر به فرد و جذاب این دریاچه حساب می شود.

با اینکه این دریاچه به دلیل املاح فراوانش، آب مناسبی برای کشاورزی و بسیاری از آبزیان ندارد، اما باز هم یک دریاچه مرده محسوب نمی شود. بلکه بر عکس از نظر بوم شناسی و زیست شناسی بسیار فعال است، در آن باکتری های مژه دار، جلبک ها و از همه مهم تر سخت پوست کوچک و بسیار ظریفی به نام «آرتیما اورمیانا» زندگی می کند. همچنین این دریاچه زیستگاه مهمی برای 186 گونه از پرندگان بومی و مهاجر محسوب می شود.

در این دریاچه جزایر و شبه جزایر متعددی نیز وجود دارد، که باعث افزایش جاذبه های گردشگری این دریاچه شده. حدود 102 جزیره کوچک و بزرگ با صخره های سنگی بدون سکنه جایگاه مناسبی برای پرندگان مهاجر و تخم گذاری در آن است. یکی دیگر از جاذبه های صخره ای دریاچه ارومیه، مشت عثمان است، صخره ای بسیار زیبا که چون مشتی گره کرده از دل آب بیرون زده و چشم هر بیننده ای را نوازش می دهد.

اما نکته تاسف آور درباره این دریاچه، خطر خشک شدن کامل آن بوده، طبق گزارشات، طی سال های گذشته ارتفاع آن کاهش چشم گیری پیدا کرده است و به دلیل استفاده های نادرست از آب های ریخته به آن، زیاد شدن گرمای هوا و همچنین بی توجهی به آن این خطر بسیار افزایش پیدا کرده است.

بهتر است برای بازدید از دریاچه ارومیه به گونه ای برنامه ریزی کنیم که بتوانیم تنی هم به آب بزنیم. به دلیل بالا بودن چگالی آب این دریاچه، به طور کامل بر روی آب معلق می مانیم و به همین دلیل شنا کردن در آن برایمان بسیار مفرح و لذت بخش خواهد بود. همچینین به دلیل وجود املاح برای بدنمان نیز بسیار مفید است.

برنامه سفرهای مرتبط با دریاچه ارومیه

برنامه سفر تهران به ارومیه

برنامه سفر تهران به ارومیه

8 روز
36 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
برنامه سفر زنجان به ارومیه

برنامه سفر زنجان به ارومیه

4 روز
17 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: