بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

آب انبار شش بادگیر
آب انبار شش بادگیر

آب انبار شش بادگیر

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 15 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره آب انبار شش بادگیر

در محله تپه یزد، کوچه‌ای به اسم شش بادگیر وجود دارد که پذیرای آب‌انباری نه چندان قدیمی، اما در نوع خود کم‌نظیر است. این بنا، از آثار حاج محمد حسین یزدی -فرزند آقانورالله یزدی- است که در محله‌ای با نام تل احداث شده است.

اين بنا، در سال 1279 هجری قمری و در دوره قاجار ساخته شد و در سال 1371 هجری قمری بازسازي شده است. این آب‌انبار، تنها بنای ایران است که شش بادگیر دارد و به خاطر بادگیرهای رفیع و هشت وجهی و گنبد تخم مرغی شکل، مورد توجه قرار گرفته است؛ سه بادگیر، در ابتدا همراه با مخزن مدور ساخته شد و سه بادگیر دیگر، با مهارت اساتیدی همچون استاد غلامرضا و استاد علی سیاه، بعدها هنگام بازسازی به آب‌انبار اضافه شد.

در شهر کویری یزد، ارزش آب بیش از هر جای دیگری احساس می‌شود. بنابراین، این آب‌انبارها اهمیت بالایی دارند. در همان بدو ورود، دو دهانه بودن این بادگیر، توجهمان را به خودش جلب می‌کند. در واقع، بنا دو ورودی، دو پاشیر و دو مخزن دارد که برخی معتقدند یکی از آنها متعلق به مسلمانان و دیگری برای استفاده زرتشتیان بوده است. برخی نیز، دلیل آن را شلوغی محله می‌دانند؛ راه‌پله، دو بخش سر باز و سر پوشیده دارد و با عبور از 55 پله ورودی جنوبی، می‌توان به پاشیر رسید.

هشت وجهی بودن بادگیرها، برای استفاده هرچه بهتر از بادهای این شهر کویری بوده است. سردرهای آراسته‌شده با هنر مقرنس‌کاری و آجرکاری و کاربندی‌های زیبا نیز، در کنار بادگیرهای بلند این عمارت، از امتیازات این بنا محسوب می‌شوند.

ارتفاع بادگیرها، حدود 10 متر و ارتفاع مخزن حدود 6.12 متر بوده و در گذشته، آب آن توسط آب وقف‌آباد که مهم‌ترین آب جاری در شهر یزد بوده، تأمین می‌شد. این بنا، تلفیق زیبایی از آب‌انبار و بادگیر بوده و تصویر آن، به نمادی از شهر زیبای یزد تبدیل شده است.

برنامه سفرهای مرتبط با آب انبار شش بادگیر

برنامه سفر اصفهان به یزد

برنامه سفر اصفهان به یزد

4 روز
23 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: