بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

گورستان ارمو
گورستان ارمو

گورستان ارمو

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 45 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره گورستان ارمو

کتابخانه ای سنگی که یکی از غنی ترین گنجینه‌های اعتقادی و معیشت و به‌طورکلی فرهنگ بومی منطقه ایلام را در خود جای داده، در قسمت شرقی دره شهر و مسیر این شهر تا پلدختر قرار گرفته است.

هنگامی که به این منطقه می رویم شاید اول از همه متوجه امام زاده بابا سیف الدین می شویم که روی قسمتی از این قبرستان ساخته شده است. ولی کمی که جلو برویم می توانیم با کتیبه نگاری ها و نقوش متنوعی آشنا شویم که جای جای این مکان روی سنگ قبرها کنده شده است. تزئینات روی این سنگ قبرها که به دو شیوه گود و برجسته کنده شده، نشان دهنده ماهیت و موقعیت اجتماعی و مذهبی متوفویان است. این گورستان که زمان ساختش به سال های بسیار دورتر از امام زاده بر می گردد به دلیل دخالت های انسانی و طبیعی آسیب زیادی دیده و امروزه تنها قست اندکی از آن را می توانیم ببینیم.

بعضی از سنگ نوشته ها با مضامین خاص خود متعلق به حداکثر یک قرن پیش هستند، مضامین و ساختاری که نشان از سادگی روح مردمانی دارد که در این منطقه زندگی و به دیدار حق شتافته اند. نقش های هندسی بعد از نقش هایی که مربوط به گیاهان است بیشترین استفاده را در سنگ نگاری داشته اند. نقوشی مثل نقش دایره و نقوش شبیه برگ، خطوط زیگزاگ، مارپیچ، مورب، مستطیل، مثلث، امواج و محارب داخلی، خطوط موازی، مورب و مربع. به اعتقاد مردم کهن این سرزمین روح انسان رخت از این جهان فروبسته، به آسمان صعود کرده و در خورشید و ماه ستاره سکنی می گزیند و همین دلیل علاقه انسان اولیه به نمایش خورشید و حیوانات منصوب به سفر آخرت یعنی اسب و قاطر است.

در آخر بعد از گشتن در این گورستان منحصر به فرد در میابیم که مفهوم کلی نقوش حک شده روی این سنگ قبرها، بیانگر طلب جاودانگی، سعادتمندی و پرواز و آزادگی و آمرزش و بارش نور و رحمت الهی برای فرد در گذشته است. همچنین بد نیست بدانیم وجود علائم نمادین مهر، تسبیح، آب‌پاش نشان از مسلمان و شیعه بودن مردم این منطقه بعد از فتح اسلام است.

برنامه سفرهای مرتبط با گورستان ارمو

برنامه سفر خرم آباد به دهلران

برنامه سفر خرم آباد به دهلران

3 روز
13 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: