بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

قلعه بوینی یوغون
قلعه بوینی یوغون

قلعه بوینی یوغون

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: متوسط
طول بازدید: 90 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره قلعه بوینی یوغون

در 52 کیلومتری جنوب اردبیل قلعه ای وجود دارد که در گذشته جز راز آلودترین مناطق استان اردبیل به شمار می رفته. قلعه ای عظیم با معماری شگفت انگیز و منحصر به فرد که یکی از نقاط مهم در تمدن کهن ایران از 4500 سال پیش تا دوران صفوی بوده است. اولین ساکنان قلعه بوینی یوقون(گردن کلفت)، یعنی مردمان دوران قبل از مفرغ، این قلعه عظیم را در بالای قله و در نقطه ای غیر قابل دسترس ساختند که بتوانند از مهمترین سرمایشان یعنی جانشان به خوبی مراقبت کنند.

آن ها برای اینکه بتوانند مدت زیادی در بالای این قلعه دوام بیاورند، حوضچه های سنگی در بالای آن ساختند. حوضچه هایی که مردم محلی معتقد بودند عمقی ندارد و تا  بی نهایت ادامه دارد. این حوضچه ها به وسیله تعدادی جوی کوچک که در سطح صخره های اطرافش می توانیم ببینم، به وسیله آب و برف پر می شدند تا در مواقع سختی از آن استفاده کنند.

هنگامی که در مورد تاریخ این قلعه جست و جو می کنیم، متوجه می شویم این قلعه در سال های جنگ اشکانیان با رومیان رونق فراوانی یافته و کم کم بیش از کاربرد نظامی، محلی می شود برای سکونت مردم. وسعت بیش از 300 هکتار همچنین چند لایه بودن بوینی یوقون دلیلی بر این مدعاست.

در آخر بد نیست به موضوع اولمان برگردیم، راز آلود بودن و ترسناک بودن این قلعه. مردم منطقه اعتقاد داشتند تمام گردشگران و افراد کنجکاوی که به این منطقه می روند گم می شوند و دیگر بر نمی گردند. باوری که سال های سال بین مردم رواج داشت. امروزه با ساماندهی قلعه و بررسی معماری آن متوجه شده اند که گردشگران پس از ورود به این قلعه به دلیل برخورد با دیواره هایی که حدود 300 متر طول داشتند، نمی توانستند از مسیر رفته برگردند و مجبور می شدند قلعه را از قسمتی دیگر ترک کنند و دیگر نمی توانستند به جای اول خود برگردند.

برنامه سفرهای مرتبط با قلعه بوینی یوغون

برنامه سفر آستارا به نیر

برنامه سفر آستارا به نیر

3 روز
15 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
برنامه سفر تبریز به اردبیل

برنامه سفر تبریز به اردبیل

2 روز
11 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: