بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

کوشک سلامه
کوشک سلامه

کوشک سلامه

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 60 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره کوشک سلامه

یکی از بناهای زیبایی که می توان در سفر به شهر خواف به آن سر زد کوشک سلامه است. کوشکی بسیار زیبا که حیات سیاسی منطقه خواف را از گذشته های دور به نسل حاضر رسانده است. وقتی این عمارت را می بینم، شاید برایمان بسیار عجیب باشد که چطور این عمارت تا سال 1326 هجری شمسی در زیر تلی از خاک پنهان بوده و کسی از آن خبر نداشته و به وسیله تعدادی دامدار پیدا می شود. بعد از مرمت های فراوانی که روی آن انجام شده، بخصوص طبقه سوم که به کلی از نو ساخته می شود، این بنا به یکی از ارزشمندترین آثار تاریخی منطقه سلامه تبدیل می شود. بنایی که امروز باغی سر سبز به همراه بند سلامه از آن محافظت می کنند تا دیگر هیچ گاه از یاد نرود.

وقتی در تاریخ دنبال این بنا بگردیم متوجه می شویم که نشانه دقیقی از ساختش پیدا نمی کنیم حتی عده ای اعتقاد دارند این بنا مربوط به زمان ساسانیان است. ولی به طور قطع در 800 سال پیش وجود داشته و قوام الدین ملک زوزن که از جانب سلطان محمدخوارزمشاه حاکم کرمان بود، در سال 607 هجری قمری آن را تعمیر کرد.

هنگامی که به این عمارت وارد می شویم دو مورد قطعا نظرمان را به خود جلب می کند، اول پله های عریض با شیب کمش که به گونه ای ساخته شده که حیوانات بتوانند از آن بالا بروند و پنجره هایش که بسیار امن ساخته شده اند. این پنجره ها به گونه ای ساخته شده اند که فقط از داخل بتوان بیرون را دید، همچنین می توانند جلوی تیرها را بگیرند و کسی از بیرون نمی تواند داخل را هدف قرار دهد.

بر اساس شواهد، طبقه اول مربوط به نگهبانی و بعضا زندانی کردن افراد به کار می رفته، طبقه دوم محلی بوده که در آن سکونت داشته اند و هر کسی بنا بر منزلت اجتماعی و شان طبقاتی که داشته در قسمتی از آن ساکن بوده است. بازسازی عمارت با نمای آجری سبب شده است که معماری این بنا به دوران صفوی شباهت داشته باشد ولی به طور قطع قدمت این بنا به سال های قبل از صفویه بر می گشته است.

برنامه سفرهای مرتبط با کوشک سلامه

برنامه سفر مشهد به خواف

برنامه سفر مشهد به خواف

2 روز
8 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
برنامه سفر بیرجند به مشهد

برنامه سفر بیرجند به مشهد

4 روز
23 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: