بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

مسجد زوزن
مسجد زوزن

مسجد زوزن

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 60 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره مسجد زوزن

در 60 کیلومتری جنوب شرقی خواف، بنایی به جا مانده از بقایای یکی از شهر های تاریخی قرار گرفته که یادمان ارزشمند از شکوه و عظمت این شهر در خاک خفته است. مسجد ملک زوزن نمادیست از شهر زوزن، شهری که روزگاری زادگاه سیاست گذاران، وزیران، شاعران و فقیهان و بسیار بزرگان دیگر بوده و امروزه فقط همین مسجد از آن مانده که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. یکی از قدیمی ترین بناهایی که در تزیین نماهای خارجی آن از کاشی هایی دو رنگ بهره گرفته اند.

هنگامی که در تاریخ جست و جو می کنیم، در میابم این بنا به دست ابوبکر علی زوزنی، در سال 615 هجری قمری و در زمان خوارزمشاهیان، ساخته شده است. البته به دلیل حمله مغول ها نمی توانند این بنا را به صورت کاملی بسازند و در این حمله بسیاری از قسمت های آن چون کتیبه های مهمش تخریب می شوند. البته زلزله هایی که در این منطقه روی داده به خرابی های این بنای بسیار زیبا دامن زده است. آنچه از بنا باقی مانده، دو ایوان کوچک و بزرگ مقابل هم در اضلاع شرقی و غربی است که هسته بنای عظیمی بوده که به عنوان مسجد مدرسه بنیان گردیده بود. همچنین سفال هایی که از این مسجد به دست آمده دارای لعاب کاملاً ایلخانی و مشابه سفال‌ها و کاشی‌های سلطانیه بوده و همین امر تاییدیست بر زمان ساخت این بنا.

این بنا که نامش از ملک ابوبکر بن علی زوزنی گرفته شده، دومین مسجد خوارزمشاهیان به شمار می رود. قالب آجرهای به کار رفته در این بنا 25 در 35 سانتی متری و تزییناتش تلفیقی است از آجر و کاشی های فیروزه ای که با طرح های هندسی و در قالب بندی های بزرگ آجری اجرا شده اند. ایوان شرقی، محل تدریس طلاب و ایوان غربی مسجدیست که ارتفاع پایه‌های آن ۲۲متر و در سه طبقه ساخته شده و طبقه‌های هر طرف دارای سه حجره است.

برنامه سفرهای مرتبط با مسجد زوزن

برنامه سفر مشهد به خواف

برنامه سفر مشهد به خواف

2 روز
8 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
برنامه سفر بیرجند به مشهد

برنامه سفر بیرجند به مشهد

4 روز
23 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: