بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

بند نادری
بند نادری

بند نادری

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 30 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره بند نادری

4 کیلومتر پایین تر از شهر کلات به سمت روستای نطفه، بر روی رودخانه ژرف رود، به منظور کنترل آب جاری این رودخانه و استفاده برای مصارف مختلفی چون کشاورزی، سدی ساخته شده که به آن بند نادری می گویند. این سد که از جمله سد های هلالی با فرورفتگی بسیار کم محسوب می شود، دارای ارتفاعی 70 کیلومتری از سطح رودخانه است. به دلیل ساخته شدن این سد در یک تنگه V شکل، عرض آن هر چه از کف رودخانه فاصله می گیرد زیاد می شود تا بتواند جلوی آب را به خوبی بگیرد.

این سد که با مصالح چون سنگ، آجر و ساروج ساخته شده، در نما از آجرهای قرمز استفاده شده که باعث زیبایی آن است، همچنین در این سد سه دهان قرار دارد که دوتای زیرین به منظور کم کردن فشار آب پشت سد و دهانه بالا نقش پخش کردن آب را بر عهده دارد. همین امر نشان دهنده هوش سازندگان این سد است که در آن زمان به این نکات نیز دقت کرده بودند. یکی از نکات جالب دیگر این است که اگر چه این سد گنجایش زیادی نداشته اما به خوبی آب‌های جاری را در سطح دشت می‌گسترانید و زمین‌های زراعی دشت کلات را سیراب می‌نمود.

هنگامی که در مورد تاریخ ساخته شدن این بنا تحقیق می کنیم، متوجه می شویم که توافق نظری در مورد ساخت آن وجود ندارد. مردم محلی اعتقاد دارند بند توسط نادر شاه افشار ساخته شده و به همین دلیل به آن نادری می گویند. عده ای از محققین اعتقاد دارند این سد را الغ بیگ فرزند شاهرخ گورکانی ساخته، گروهی دیگر اعتقاد دارند این سد مربوط به سلجوقیان و سلطان سنجر سلجوقی است.

برنامه سفرهای مرتبط با بند نادری

برنامه سفر مشهد به کلات

برنامه سفر مشهد به کلات

1 روز
5 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: