بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

تئاتر شهر و پارک دانشجو
تئاتر شهر و پارک دانشجو

تئاتر شهر و پارک دانشجو

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 60 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره تئاتر شهر و پارک دانشجو

پاتوق اهالی فرهنگ و هنر پایتخت و یکی از قدیمی ترین و خاطره انگیز ترین پارک‌های شهر، پارک دانشجوی تهران است. مکانی که به دلیل وجود تئاتر شهر، کتابخانه تخصصی و مرکز اسناد هنرهای نمایشی و همچنین مجاورت با تالار وحدت و پژوهشکده فرهنگ و هنر، هر روز میزبان هنر دوستان بسیاری است.

این پارک زیبا که در چهار راه ولی عصر قرار گرفته با ۳۲۰۰۰ متر مربع مساحت در سال ۱۳۴۶ خورشیدی افتتاح شد و امکانات بسیاری همچون کتابخانه، زمین بازی و... داراست. ۲ آبنمای مستطیل شکل همراه با فواره‌ها و تعدادی مجسمه کودک در حال بازی در وسط آبنما، در مرکز پارک وجود دارد. جوی‌هایی نیز در راستای محورهای اصلی و فرعی وجود دارند. یک آبنما به شکل پلکانی هم در بخش جنوب شرقی تئاتر شهر قرار دارد که در کنار آن مجسمه‌ای از پرویز تناولی در مکانی نامناسب قرار گرفته است. یک آبنمای دایره‌ای با ۷۰ متر مربع مساحت و به گونه‌ای همگون با ساختمان تئاتر، در غرب پارک و در مجاورت سالن تئاتر شهر قرار دارد. اجراهای خیابانی تئاتر و موسیقی و البته اجرای تعزیه و اجراهای عروسکی نیز در فضای باز پارک، با استقبال بسیار مردم مواجه شده است.

بنای زیبای تئاتر شهر با شکلی دایره‌ای در ضلع غربی بوستان دانشجو، به عنوان مهمترین و بزرگترین مرکز تئاتر حرفه‌ای ایران، کعبه آمال و آرزو های اهل تئاتر به شمار می‌رود. این ساختمان در دوران سلطنت محمدرضا پهلوی و به ابتکار فرح پهلوی و نظارت مهندسی سردار افخمی در تهران ساخته و در تاریخ ۷ بهمن ۱۳۵۱ آماده بهره‌برداری شد.

تئاتر شهر پیش از انقلاب ابتدا زیر نظر رادیو و تلویزیون اداره می‌شد، سپس تحت نظارت اداره فرهنگ قرار گرفت و پس از انقلاب نیز وزارت فرهنگ و ارشاد سرپرستی آن را برعهده گرفت. این مجموعه در ابتدا تنها برای اجرا در تالار اصلی ساخته شده بود و در حال حاضر با پنج تالار فعالیت می‌کند.

برنامه سفرهای مرتبط با تئاتر شهر و پارک دانشجو

برنامه سفر قزوین به تهران

برنامه سفر قزوین به تهران

2 روز
8 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: