بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

خانه عامری‌ها
خانه عامری‌ها

خانه عامری‌ها

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 60 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره خانه عامری‌ها

خانه بزرگ و زیبای عامری‌ها که در محله سلطان امیر احمد قرار دارد، به نوعی نماد معماری این شهر محسوب شده و اگر قدمت آن را بخواهیم، به دوره زندیه بر می‌گردد که بعدها، در دوره قاجار توسط سهام‌السلطنه عامری به عنوان محلی برای سکونت گسترش داده شد. معماری این خانه، آنچنان زیباست که به طور حتم توجهمان را جلب می‌کند و با قدم زدن در آن، می‌توانیم به وضوح هماهنگی و نظم را در ساخت این بنا مشاهده کنیم.

مساحت خانه عامری‌ها 9000 متر مربع است و در این خانه، 85 اتاق و چندین حیاط می‌بینیم. قدیمی‌ترین بخش آن نیز، حیاط بیرونی و اندرونی است. این مجموعه از چند خانه مجزای مجاور و مرتبط با هم شکل گرفته و در واقع، 3 خانه و 5 حیاط مرکزی به صورت اندرونی و بیرونی همراه با فضاهای سرپوشیده متعدد و متنوع دارد و مهم‌ترین بخش آن، خانه عامری‌ها است. در این خانه، دو بخش اندرونی و بیرونی همراه با حوضخانه، ایوان‌‌های رفیع و شاه‌نشین‌‌های هفت‌دری و تعداد زیادی اتاق‌‌ سه‌دری مشاهده می‌کنیم که همگی گرداگرد حیاط به صورت متقارن قرار گرفته‌اند.

تزئینات زیبا و هنرمندانه این بنا نیز، چشممان را نوازش می‌دهد. تمام بدنه خارجی حیاط‌‌ها و برخی از بدنه‌‌ها و پوشش‌های داخلی، با گچ‌بری، یزدی‌بندی و رسمی‌بندی، مقرنس‌کاری، نقاشی روی گچ، درودگری، منبت‌کاری، گره‌چینی و برخی از هنرهای تزئینی دیگر زینت داده شده است.

نکته جالب در مورد خانه عامری‌ها این است که اصل تقارن در تمام حیاط‌های این خانه رعایت شده است. نکته‌های جالب بسیاری در مورد این خانه وجود دارد. مثلاً، این خانه بلندترین بادگیر را بین خانه‌های کاشان دارد و یا اینکه، در زمان خود حمام اختصاصی زنانه و مردانه جدا از هم داشته است. در ضمن، علاوه بر اینکه چهار حیاط بیرونی، اندرونی، میهمانخانه و حیاط خدمه و سوارکاران نظامی مورد استفاده بوده، در سه حیاط دیگر نیز بستگان سهام‌السلطنه سکونت داشته‌‌اند. این خانه در حال حاضر به اقامتگاه تبدیل شده و با امکانات هتل پنج ستاره پذیرای گردشگران از نقاط مختلف دنیاست.

برنامه سفرهای مرتبط با خانه عامری‌ها

برنامه سفر اصفهان به قمصر

برنامه سفر اصفهان به قمصر

4 روز
22 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
برنامه سفر بندر عباس به قم

برنامه سفر بندر عباس به قم

8 روز
38 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
برنامه سفر اراک به کاشان

برنامه سفر اراک به کاشان

4 روز
18 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: