بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

بازار کازرون
بازار کازرون

بازار کازرون

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 45 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره بازار کازرون

از لابه لای زمان صداهایی دلنشین به گوش می‌رسد. نمد مالان آواز می‌خوانند و جار زنان خریداران را به سمت کالای خود فرا می‌خوانند.

بازارها همیشه نبض تپنده شهرند و رونق آنها نشان از رفاه مالی ساکنین آن منطقه دارد. بازار کازرون همچون سایر بازارهای باستانی در برگیرنده اصالت و فرهنگ غنی مردم این منطقه است. این بازار متشکل از قسمت‌های متفاوتی بوده و اثری است متعلق به دوره صفوی که برای ما به یادگار مانده است. لازم به ذکر است که بخش‌هایی از این بازار که امروزه بسیار پر رونق است مربوط به دوران قاجار است. اصالت و قدمت دو عنصری است که در حجره‌های سنتی این بازار کاملاً محسوس است.

مجموعه بازار کازرون به «بازار نو» معروف است و مصالح به کار رفته در آن از سنگ و گچ است. این بازار در دوران گذشته به نوعی قلب اقتصادی شهر محسوب می شده و اکنون نیز از رونق بسیاری برخوردار است. در بازار کازرون هم کارهای تولیدی و هم کار تجارت و بازرگانی (صادرات و واردات) صورت می‌گرفت و نیز محل داد و ستد اهالی شهر و روستاهای اطراف بود.

برای این بازار سه ورودی از میدان شهدا، چند ورودی از خیابان شهدای شمالی، یک ورودی از خیابان ابواسحق، یک ورودی از کنار مسجد بازار، یک ورودی از خیابان حضرتی و چند ورودی از خیابان ابوذر در نظر گرفته شده است.

این بازار به صورت کلی دارای چندین بخش است. بازار مسگرها، بازار شاه حمزه، بازار امام خمینی، بازار مخی (نخل)، بازار نمدمال‌ها، راسته طلافروشان، راسته لباس‌فروشان و راسته کفش‌فروشان زیر مجموعه بازار بزرگ کازرون است.

این بازار به صورت طولی-راسته‌ای بوده و با معماری زیبایی برگرفته از قوس و منحنی و گنبد حس درونگرایی را در بیننده القا می‌کند. تعدادی چهار طاقی به صورت پیوسته به هم در معماری این بازار به کار رفته بود که در دوره پهلوی تخریب می‌شود. سقف در بخش زیادی از بازار به صورت شیروانی و فلزی بوده و کماکان در بخش‌هایی از آن سقف‌هایی گنبدی شکل با تهویه مناسب به چشم می‌خورد.

بازار دارای مسجد جامعی تاریخی است که از مساجد ارزشمند کازرون بوده و وقت اذان کسبه در آن به راز و نیاز با معبودشان می‌پردازند. در دوره پهلوی گرایش به تجدد گرایی تحولات گسترده‌ای را در این بازار رقم می‌زند و آن را به سمت مدرنیزه شدن می‌کشاند با این وجود هنوز این بازار اصالت خود را حفظ نموده و بوی تاریخ از راسته‌های آن به مشام می‌رسد.

برنامه سفرهای مرتبط با بازار کازرون

برنامه سفر شیراز به کازرون

برنامه سفر شیراز به کازرون

3 روز
13 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
برنامه سفر بوشهر به شیراز

برنامه سفر بوشهر به شیراز

5 روز
30 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
برنامه سفر یاسوج به بوشهر

برنامه سفر یاسوج به بوشهر

4 روز
27 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: