بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

پل خشتی لاهیجان
پل خشتی لاهیجان

پل خشتی لاهیجان

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 30 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره پل خشتی لاهیجان

در 10 کیلومتری شمال غربی لاهیجان، در منطقه پرده سر بر روی رودخانه سیما رود، پل بسیار زیبایی ساخته شده که قدمتش به قرن نهم و زمان کیایان بر می گردد، پلی ساخته شده از خشت، سنگ و آجر که راهی بسیار ارزشمند برای رد شدن از این رودخانه خروشان به شمار می رفت. البته این پل در زمان قاجاریه و به دست جعفر خان بنا تعمیر و مرمت شده است. طول پل خشتی لاهیجان حدود 50 متر و 4/5 متر عرض و 11 متر ارتفاع دارد. این سازه قدیمی دارای دو دهانه بزرگ با طاق جناقی بوده که در قسمت پایه میانی، پل سیل برگردان وجود دارد و مصالحش از آجر قرمز رنگ، آهك و ساروج است.

بر روي پايه هاي مياني پل اتاق هايي تعبيه کرده اند که از طريق درگاه هاي طاقداري به طرفين پل راه پيدا مي کنند. بر خلاف چیزی که به نظر می رسد، اين اتاق ها تنها براي کاهش وزن وارده بر پايه ها و نيز صرفه جويي در مصالح ايجاد شده و براي اطراق و استراحت ساخته نشده است. همچنین قسمت پايين پايه با قطعات سنگ به اشکال منظم ساخته شده و مستقيماً بر روي کف رودخانه قرار گرفته تا استقامت پل هر چه بیشتر باشد و بتواند در برابر سیل های احتمالی مقاومت بیشتری داشته باشد.

در آخر بد نیست نگاهی هم به نوشته میر ظهیر الدین مرعشی بی اندازیم که در سال 892 در این باره نوشته است : "در اين سال ، جناب ... مولانا نعمت الله طبيب ... که در علوم متداول علامه دوران و اعجوبه زمان بود ... رغبت نمود ... به رودخانه اي که مشهور و ملقب است به سيم رود، بر گذر شهر لاهيجان مبارک، احداث پلي از خشت و سنگ و آهک بفرمايند ... توقع فرموده که به طلب استاد يعقوب بناي روياني نزد ملوک کلارستاق خلد ملکهم بفرستند تا حاضر گردد ، در آن مهم مبارک شروع نمايد."

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: