بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

بقعه چهار پادشاه
بقعه چهار پادشاه

بقعه چهار پادشاه

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 30 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره بقعه چهار پادشاه

برای دیدن یکی از جاذبه های دیدنی شهر لاهیجان باید به خیابان کاشف برویم، انتهای این خیابان بنایی قرار دارد که در سال 791 هجری قمری، توسط سید هادی کیا فرمانروای تناکبن در جایی که برادرش (سید خور کیا) را دفن کرده بود، ساخته شده است و سال ها بعد یعنی سال 829 هجری قمری، تابوت دیگری متعلق به سید رضی کیا، فرمانروای گیلان در آن قرار گرفت. این آرامگاه به خاطر قرار گرفتن 4 تن از پادشاهان کیایی بیه پیش در آن، به بقعه چهار پادشاه شهرت یافته است.

این آرامگاه در نوع خود زیبایی های بسیاری دارد که دیدنش را برایمان جذاب می کند. یکی از این ویژگی ها نقاشی های بسیار زیبایی است که روی دیوار خارجی این بنا کشیده شده است. همچنین مرمت و اضافه شدن قسمت های مختلفی چون ستون های ایوان و درهای چوبی ورودی باعث شده که این بنا بیش از پیش زیبا و دیدنی شود. ساختمان آرامگاه در ظلع جنوبی حیاط و ایوانی بزرگ با شش ستون کاشیکاری شده در شمال آن قرار گرفته است. در این مزار دو قرآن قدیمی به خط کوفی که یکی از آن ها متعلق به سال 883 هجری قمری بوده قرار گرفته اند.

در ضلع شرقی بنای چهار پادشاه اتاقی جداگانه ساخته شده که در آن می توانیم صندوقی چوبی و سنگ قبرهای مرمر زیادی ببینیم. بقعه یکی از پادشاهان مربع شکل با چهار صفحه در چهار جهت اصلی بوده و سقفش صاف و چوبی است. در بقعه دیگر، دو پادشاه به خاک سپرده شده‌اند و دو صندوق چوبی در وسط این قسمت، در امتداد یکدیگر قرار گرفته اند که یک صندوق آن دارای منبت کاری بسیار ظریف و کتیبه‌هایی در وسط و دور تا دور آن به خط کوفی آیاتی نوشته شده است.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: