بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

پل های خدا آفرین
پل های خدا آفرین

پل های خدا آفرین

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 15 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره پل های خدا آفرین

بر روی رود خانه خروشان ارس، در بخش خدا آفرین شهرستان کلیبر، دو پل در فاصله 100 متر از همدیگر ساخته شده اند. دو پلی که در چند کیلومتری سد خدا آفرین و روستای ساری جالو قرار گرفته اند. این دو پل زیبا که از هر جهت با هم اختلاف های فراوانی دارند، در خود رازهایی را نگه داشته اند که هنوز جواب قاطعی برای آن ها پیدا نشده است. بعد از گذشت سال ها هنوز نه تاریخ دقیق پل های مشخص بوده و نه دلیل ساختن آن ها و نه این که چرا دو پل با این فاصله کم از هم ساخته شده اند و این به دلیل منابع بسیار اندکی است که از پل باقی مانده.

البته بر اساس نشانه هایی که در معماری این پل ها به دست آمده به نظر می رسد که یکی از پل ها متعلق به اول دوره اسلامی و پل دیگر مربوط به صفویه باشد. البته یکی از استاهای تاریخ یونانی اعتقاد داشته پل قدیمی به زمان قبل از اسلام و به زمان کورش کبیر بر می گردد و توسط این پادشاه بزرگ هخامنشی ساخته شده است. بر اساس اینکه در این منطقه راه تجاری معروفی قرار ندارد و کاروان های تجاری از این منطقه عبور نمی کردند به نظر می رسد هدف ساخت این پل ها استراتژیک بوده و برای کارهای نظامی استفاده می شده است.

این دو پل که قسمتی از یکی از آن ها تخریب ولی پل دوم سالم است، دارای معماری متفاوتی هستند. پل بالاتر از سنگ سفید ساخته شده و دارای 11 دهانه بوده و با طول 130 متر ارتفاعش به 12 متر می رسد. پل دیگر که از آجرهای پخته درست شده، با 15 دهانه طول بیشتر و حدود 200 متر و عرضش به 4.5 متر می رسد. این پل ها در طول تاریخ با نام های مختلفی چون پل جلال الدین ملکشاه، پل خداآفرین و پل حسرت شناخته می شده است.

برنامه سفرهای مرتبط با پل های خدا آفرین

برنامه سفر زنجان به کلیبر

برنامه سفر زنجان به کلیبر

3 روز
15 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: