بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

میل رادکان
میل رادکان

میل رادکان

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 30 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره میل رادکان

خراسان رضوی از دیرباز مهد پرورش دانشمندان و ستاره‌شناسان بزرگی بوده است. به همین دلیل، وجود نخستین برج تعیین‌کننده چهار فصل، سال کبیسه و نوروز در جهان، در این سرزمین بعید و عجیب نیست.

میل رادکان که در چناران خراسان رضوی قرار دارد، به راستی بیانگر هوش فوق‌العاده معماران ایرانی است. این بنا، به دست ریاضیدان، ستاره‌شناس و دانشمند بزرگ خراسان، حکیم خواجه نصیرالدین طوسی ساخته شده است و چنان معماری زیبایی دارد که تعجب همگان را بر می‌انگیزد.

این برج که در گذشته تصور می‌شد آرامگاه یکی از امرای ایلخانی بوده، در واقع علاوه بر راهنمایی مسافران، به دلیل وجود منفذهایی به تعداد برج‌های دوازده‌گانه، نوعی تقویم نیز محسوب می‌شد؛ انتخاب مکان درها و دریچه‌ها در برج اتفاقی نیست. درها درست در راستای طلوع (خور آید) یلداییِ آغاز زمستان و غروب (خور بران) آغاز تابستان، در پهنه برج ساخته شده‌اند. پس این برج، برجی بوده که از طریق آن می‌توانستند چهار فصل، سال کبیسه و آغاز نوروز را معین کنند.

نمای خارجی بنا، ۳۶ ترک یا نیم‌استوانه دارد و داخل آن هشت ضلعی است. این بنا، شامل تزئینات آجرکاری و کاشی‌کاری می‌شود و بر حاشیه گنبد و در قسمت بالایی ستون‌ها، کتیبه‌ای زیبا با خط کوفی به چشم می‌خورد. این بنا، 2 ورودی رو‌به‌روی هم، در قاعده دوازده ضلعی و ۱۲ دریچه زیر گنبد مخروطی دارد. طبق نظر هرتسفلد، این شاهکار معماری متعلق به قرن هفتم هجری قمری است.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: