بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

روستای زعفرانیه
روستای زعفرانیه

روستای زعفرانیه

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 20 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره روستای زعفرانیه

روستای زعفرانیه، با چشم‌اندازهای زیبای ارتفاعات، مزارع و باغ‌های سرسبز و رودخانه خروشان کال‌شور در جنوب، چشمان جستجوگر هر گردشگری را به سمت خود می‌کشاند.

این روستا، از توابع بخش مرکزی شهرستان سبزوار است و در حاشیه جاده اصلی سبزوار به نیشابور قرار دارد. آب و هوای آن، در تابستان‌ها نسبتاً گرم و در زمستان‌ها سرد و خشک بوده و از سطح دریا ۱۰۲۰ متر ارتفاع دارد. سقف خانه‌های روستا نیز، به طور معمول مسطح است و دیوارها گل‌اندود شده‌اند؛ بافت مسکونی روستای زعفرانیه، با محیط طبیعی پیرامون، تناسب و هماهنگی دلنشینی دارد.

کاروانسرای این روستا که قدمت آن به دوره صفوی می‌رسد، با ملاتی زعفرانی رنگ، حکایت از غیرتمندی تاجری نیشابوری دارد. تاجری که تمام زعفران کاروانی چینی را خرید و در قسمت زیرین پی ساختمان کاروانسرا ریخت. در برخی از منابع قدیمی، وجه تسمیه نام این روستا را به مرغوبیت زعفران آن نسبت داده‌اند.

بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ خورشیدی، جمعیت روستای زعفرانیه به ۴۲۰ تن افزایش یافته است. مردم آن، به زبان فارسی و با گویش خراسانی صحبت می‌کنند و درآمدشان، از طریق کشاورزی و دامداری است؛ زنان هنرمند این روستا، ضمن همکاری در فعالیت‌های کشاورزی و دامداری، به تولید صنایع‌دستی مانند بافتِ قالی‌ و فرش‌ نیز می‌پردازند.

روستای زعفرانیه، پیشینه‌ای کهن دارد و وجود آب‌انبار، کاروانسرای شاه‌عباسی، یخدان و قلعه قدیمی روستا، گواهی بر این ادعاست.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: