بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

مسجد ملارستم (امام خمینی)
مسجد ملارستم (امام خمینی)

مسجد ملارستم (امام خمینی)

نوع جاذبه: مذهبی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 30 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره مسجد ملارستم (امام خمینی)

در ابتدای خیابان قدس میدان ملارستم، می توانیم به دیدن یکی از مساجد تاریخی شهر مراغه برویم. مسجدی که تاریخ دقیق ساختش مشخص نیست ولی از معماری زیبا و سبک آن و بر اساس نمونه های مشابه دیگر، می توانیم حدث بزنیم به دوره صفوی و زمان سلطنت شاه طهماسب تعلق دارد. البته به وضوح تغییرات متعلق به دوره قاجار در آن مشخص است. بنای اصلی مسجد شامل قسمت هایی چون شبستان اصلی، شبستان كوچك زمستانی، كفش كن و دو راهرو می شود. مصالحی که در این بنا به کار رفته بیشتر شامل آجر و گچ می شود ولی در قسمت هایی می توان چوب های سپیدار و سنگ های تراشیده ی محلی ای معروف به ازاره ها را نیز مشاهده کرد.

برای شروع به ضلع شمالی که ورودی اصلی مسجد با دو در دارای سردرهایی بلند آن جا قرار گرفته، می رویم. یکی از آن ها، از قوس جناقی و مقرنسکاری برخوردار بوده و در حاشیه شان از گچبری های شبکه ای و تزئینات هندسی ستاره ای به عنوان تزئین استفاده و در بین آن ها کتیبه ای مرمری قرار گرفته است. ضلع شمالی مسجد دارای هشت ستون آجری با طاقنماهاییست که پنجره های متعدی روی آن قرار گرفته و رو به میدان ملارستم باز می شود. فرم تزئینی آنها آجری خفته و راسته بوده که روی نمای آن ها بر جای مانده است.

برای ورود به شبستان باید به سمت شرق مسجد برویم. شبستان به شکل مستطیل با 35 ستون در 5 ردیف بوده که سقف چوبی بنا را نگه داشته است.  تزئینات داخلی آن را تنها در ستون و سر ستون های چوبی می توانیم ببینیم. طبقه فوقانی مسجد نیز شامل تالار ستونداری با شش ستون است. همچنین تزئینات و نقش گیاه و ترنج بر روی صندوق های مكعبی و پرده ها، با اشعار زیبای فارسی با دقت و ظرافت طراحی شده است. در آخر بهتر است به گونه ای برنامه ریزی کرده که بتوانیم محرم از این مسجد دیدن کنیم، زیرا در این ایام داخل مسجد و حیاط مراسم تعزیه خوانی برپا می شود.

برنامه سفرهای مرتبط با مسجد ملارستم (امام خمینی)

برنامه سفر تهران به تبریز

برنامه سفر تهران به تبریز

7 روز
34 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: