بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

روستای ابرده
روستای ابرده

روستای ابرده

نوع جاذبه: طبیعی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 150 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره روستای ابرده

روستای زیبا و خوش آب و هوای ابرده، در شمال غربی شهر طرقبه و 43 کیلومتری مشهد قرار دارد. چشم‌انداز باشکوه این روستا به دلیل قرار گرفتن در دره و عبور رودخانه زشک از میان آن، ابرده را به محلی سرسبز و زیبا تبدیل کرده است. این روستا، با آب و هوای کوهستانی و طبیعت برفی‌اش، زمستان‌ها، پایگاه مناسبی برای علاقه‌مندان به ورزش‌های زمستانی است.

ابرده، باغ‌های بسیاری هم دارد و مردم آن، بیشتر به زراعت، دامداری، باغداری و تولید صنایع‌دستی چوبی اشتغال دارند. پوشش غنی مراتع ابرده موجب شده که این روستا، محصولات لبنی و گوشتی خوبی نیز داشته باشد. مهم‌ترین محصولات زراعی این روستا، گندم و جو و محصولات باغی آن، گیلاس و گلابی و آلو و زردآلو است.

بافت و شکل خانه‌های روستا از نوع معیشت و فعالیت ساکنانش تأثیر گرفته و از بخش‌هایی مثل اتاق پذیرایی، آشپزخانه، انبار علوفه، طویله و سرویس‌ بهداشتی تشکیل می‌شود. خانه‌های قدیمی روستا، با گل، سنگ، خشت، آجر، چوب و خانه‌های جدید، با سیمان، گچ و تیرآهن ساخته شده‌اند. ابرده به دلیل قرار گرفتن در محور گردشگری مشهد-شاندیز، مکان مناسبی برای اتراق زائران و مسافرانی است که برای زیارت امام هشتم به مشهد سفر می‌‌کنند.

بقایایی از قلعه‌ای ‌ویران‌شده، بر بلندترین نقطه این روستا وجود دارد که چالز ادوارد در سفرنامه خود دلیل ویرانی آن را قیام سالار ذکر کرده است. به گفته برخی از محققین، عده‌ای از شیخ‌های دوره ایلخانی و تیموری، روستاهای اطراف طرقبه را به عنوان زاویه برگزیده بودند و آنجا اقامت می‌کردند؛ آرامگاه یکی از این بزرگان، در روستا دیده می‌شود.

پارک جنگلی ارگ شاندیز، آرامگاه شیخ حافظ ابردهی، چاه چهل دختر و مسجد جامع، از جاذبه‌های این منطقه هستند. آش شله، آش بلغور، قورمه و کتلت با مغز گردو غذاهایی هستند که هنگام سفر به این منطقه، به طور حتم باید آنها را امتحان کرد.

برنامه سفرهای مرتبط با روستای ابرده

برنامه سفر مشهد به ساری

برنامه سفر مشهد به ساری

6 روز
21 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
برنامه سفر مشهد به نکا

برنامه سفر مشهد به نکا

6 روز
24 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: