بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

کاروانسرای رباط کریم (آقا کمال)
کاروانسرای رباط کریم (آقا کمال)

کاروانسرای رباط کریم (آقا کمال)

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 45 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره کاروانسرای رباط کریم (آقا کمال)

مردی در حال علوفه دادن به اسب‌های خسته از سفر است. صدای هیاهوی کودکانی که فارغ از هر دغدغه‌ای در حال دویدن هستند، به گوش می‌رسد. عطر خوراک و نانی که زنان می‌پزند، در فضا پیچیده و به مشام می‌رسد. عده‌ای نیز، در غرفه‌‌ها خستگی سفر را از تن به در می‌کنند. اینها، توصیفی از فضای پر شور و حال کاروانسراهایی است که روزگاری، میزبان مسافران خسته از سفرهای طولانی بودند. کاروانسرای رباط کریم هم، یکی از آنهاست.

اینطور روایت شده است که فردی به نام آقا کمال که از رجال دوره قاجار بود، این اقامتگاه را در مسیر عتبات عالیات ساخت و وقف دولت کرد تا کاروانیان، به رایگان از آن استفاده کنند؛ کتیبه سردر این کاروانسرا نیز گویای آن است که این کاروانسرا در زمان فتحعلی‌شاه قاجار ساخته شده است.

کاروانسرای رباط کریم که در حدود نیم قرن پیش محل اتراق کاروانیان بسیاری بوده، در حال حاضر در محدوده بافت مسکونی این شهرستان واقع شده است. مساحت این بنا در حدود 3400 متر مربع بوده و از بخش‌های مختلفی چون جلوخان، راهرو، صحن مرکزی، حجره، شاه‌نشین، ایوان شمالی و اصطبل تشکیل شده است. سالن اجتماعات نیز، بخشی از این کاروانسراست که برای نقالی استفاده می‌شد.

این کاروانسرا 18 غرفه دارد که هر کدام از این غرفه‌ها، ایوان و حجره‌ای نیز دارند. در گذشته، اجاقی در ایوان‌ها وجود داشته که مسافران، برای پخت خوراک از آن استفاده می‌کردند. اتاق‌های این کاروانسرا طوری طراحی شده‌اند که در سرمای زمستان به بخاری و در گرمای تابستان به وسایل خنک‌کننده نیازی نداشتند.

دو برج دیده‌بانی نیز در پشت‌بام این کاروانسرا ساخته شده که نگهبانان، از آن طریق به تمام منطقه رباط کریم اشراف داشتند. این کاروانسرا از آجر و ملات گل و گچ و آهک ساخته شده و پایه‌های قطور آن، عامل ایستادگی‌ بنا طی سال‌های متمادی بوده است.

کاروانسرای رباط کریم، در دوره‌هایی به عنوان پاسگاه ژاندارمری و انبار چوب، کاربری داشت و در دوره‌‌ای نیز، در اختیار سازمان تربیت‌ بدنی قرار داشت که سرانجام در سال 1388 خورشیدی، با هدف احیای بناهای تاریخی، مرمت شد و در حال حاضر، پایگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان رباط کریم است.

برنامه سفرهای مرتبط با کاروانسرای رباط کریم (آقا کمال)

برنامه سفر سنندج به مشهد

برنامه سفر سنندج به مشهد

8 روز
39 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
برنامه سفر اراک به کرج

برنامه سفر اراک به کرج

2 روز
10 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
برنامه سفر کرج به اراک

برنامه سفر کرج به اراک

2 روز
10 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: