بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

دهگلان
دهگلان

دهگلان

نوع جاذبه: طبیعی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 60 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره دهگلان

آب و هوای کوهستانی، مراتع مناسب برای دامپروری، دشت‌های زیبا و دیگر جاذبه‌های طبیعی و تاریخی، دهگلان را به منطقه گردشگری تبدیل کرده است.

دهگلان یکی از شهرهای استان کردستان است. این شهر در 45 کیلومتری غرب سنندج قرار گرفته و از شمال به بیجار و دیواندره، از جنوب به کامیاران و سنقر، از شرق به شهرستان قروه و از غرب به سنندج متصل می‌شود. این منطقه، از دو بخش کوهستانی و دشت تشکیل شده و دشت دهگلان با وسعتی در حدود 625 کیلومتر، با شیب ملایمی به سمت شرق و شمال گسترش یافته است. آب و هوای آن در زمستان، سرد و در تابستان، معتدل و بسیار مطلوب است.

خارزرد، بومادران، سیر وحشی، یونجه و شقایق از گیاهان وحشی و جو، گندم، ذرت، سیب‌زمینی، پیاز، نخود، آفتابگردان و دانه‌های روغنی از محصولات کشاورزی این منطقه هستند. بافت فرش و گلیم و جاجیم، صنایع‌دستی و هنر مردمان دهگلان است و کشاورزی، دامداری، مرغداری و کار در بخش صنعت و معدن از عمده مشاغل اهالی این منطقه است.

در مورد وجه تسمیه دهگلان گفته شده که در گذشته، نام این منطقه دیولان بوده است؛ دیو در فرهنگ آریایی به معنی خدا و لان به معنی جایگاه است و در مجموع، دیولان به معنی جایگاه خداست. اهالی نیز با همین نام، شهر را می شناسند و دهگلان، عنوان جدیدی است که چون این منطقه در فصل بهار پوشیده از گل‌های زرد و سفید می‌شود، انتخاب این نام بی‌مناسبت نیست.

اهالی این منطقه، کُرد زبان و سنی هستند و به آداب و رسوم خود بسیار پایبندند. به طوری که در جشن‌ها، عزاداری‌ها، مراسم آیینی و رفت و آمدهای خانوادگی‌، بقایای اعتقادات و باورهای سنتی آنان را می‌توان مشاهده کرد.

کوه سلطان، امامزاده شیدا، روستای گزگزاره، سد سنگ‌سیاه باشماق و برده‌شره، از جاذبه‌های دیدنی این منطقه هستند. هنگام سفر به سنندج، دهگلان با چشم‌اندازهای باشکوهش منتظر حضور گردشگران است.

برنامه سفرهای مرتبط با دهگلان

برنامه سفر سنندج به مشهد

برنامه سفر سنندج به مشهد

8 روز
39 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: