بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

محله ساغری‌سازان
محله ساغری‌سازان

محله ساغری‌سازان

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 45 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره محله ساغری‌سازان

پاشنه کفشمان را ور می‌کشیم و قدم در محله‌ای قدیمی و اعیان‌نشین و باصفا می‌گذاریم. به این محله، محله ساغری‌سازان می‌گویند؛ یا همان محله کفاشان خودمان. در محله ساغری‌سازان، ساغری می‌ساختند و چرم دباغی می‌کردند و کفش می‌دوختند؛ حالا راسته‌بازارش که دومین راسته‌بازار رشت است، با همان بافت قدیمی، مایحتاج مردم را تأمین می‌کند، اما از ساغری‌دوزی خبری نیست.

با احداث خیابان مطهری، این راسته بازار از بخش اصلي بازار رشت جدا شد و در امتداد خيابان بحرالعلوم (شهناز سابق) در انتهاي شرقي بافت قديم رشت قرار گرفت که از شمال به محله‌ خواهر امام، از جنوب به گذر فرخ، از غرب به خيابان مطهري و از شرق به سرچشمه یا كوي رسالت محدود می‌شود.

به اطراف که نگاه کنیم، همچنان خانه‌هایی قدیمی با سقف‌های سفالین قرمز رنگ را می‌بینیم که با آبی آسمان و سبزی درختان اطراف، مثلثی از زیبایی را شکل داده‌اند؛ پروفسور سمیعی، در یکی از این خانه‌های دو طبقه كه نمونه‌‌ای از معماري گيلان است، قد کشید و بالید.

محله ساغری‌سازان که به نخستین محله شهر رشت نیز معروف است، یادگارهایی تاریخی را در دل خود جای داده که از آن جمله، پل عراق که مربوط به دوره قاجار است، مسجد ساغری‌سازان یا گلدسته، حمام حاجی و حمام ساغری‌سازان، بقعه و گذر خواهر امام، مسجد آقا سید عباس که دو امامزاده سادات موسوی در آن آرمیده‌اند و در تاسوعا و عاشورای حسینی شوری عجیب دارد و همچنین، خانه پور همتی که امروزه خانه فرهنگ گیلان است را می‌توان نام برد. مسجد و مدرسه حاج سمیع نیز، توسط حاج سمیع‌خان رشتی -از بزرگان این خاندان- در این محله بنا شده است.

بازدید از این محله زیبا را از دست ندهید.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: