بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

عمارت دانشسرا
عمارت دانشسرا

عمارت دانشسرا

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 20 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره عمارت دانشسرا

هنوز از لابه‌لای زمان، صدای شور و شوق بچه‌ها به گوش می‌رسد. اینجا، روزگاری خانه دوم کودکانی بود که برای داشتن آینده‌ای درخشان، لحظات خود را در این مکان سپری می‌کردند. ساختمان دانشسرا، بنایی است در محله دانشسرا و متصل به محله ساغری‌سازان؛ ساختمان زیبایی که گرد پیری بر پیکرش نشسته، اما همچنان اصالت و هویت خود را حفظ کرده است.

این بنای دو طبقه با قدمتی بیش از یک قرن، یادگاری از دوره قاجار است. رابط این دو طبقه، پلکانی چوبی است که با قدم گذاشتن روی هر پله، صدای جیرجیرش موسیقی غریبی را ایجاد می‌کند. ساختمان، از تعدادی کلاس درس تشکیل شده که محل پرورش و آموزش دانش‌آموزان بوده است. دانشسرا، حیاط بزرگی هم دارد و در گذشته، دارای حوض آب و چند حلقه چاه بوده که متأسفانه همه تخریب شده‌اند. باغی از درختان بهارنارنج نیز، در انتهای حیاط خودنمایی و دلربایی می‌کند.

معماری و شکل ساختمان دانشسرا، شباهت جالبی به ساختمان شهرداری دارد؛ قاب چوبی، دستگیره‌های برنجی و یادگاری‌های حک‌شده بر دیوار، هر بیننده‌ای را به گذشته پرتاب می‌کند. از نظر ساخت و معماری، این بنا در نوع خود ستودنی است و به همین دلیل، نیاز به بازسازی و توجه ویژه‌ای دارد تا بتواند شکوه گذشته خود را باز یابد.

تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: