بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

روستای آل‌کبود
روستای آل‌کبود

روستای آل‌کبود

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 95 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره روستای آل‌کبود

دسته‌دسته آدم‌ها، با قاطرها و الاغ‌هایی که بار انگورهای خوشرنگ و مرغوب را حمل می‌کنند، همچون کاروانی در حال عبور از تاکستان‌ها هستند تا این میوه‌های بهشتی را به روستاهای دور و نزدیک برسانند و در ازای آن، گندم و جو و محصولات دیگر دریافت کنند. این منظره، توصیفی از گذشته روستای آل‌کبود است؛ روستایی زیبا در بخش مرکزی شهر بیجار که روزگاری مزارع و باغ‌های انگور بسیاری داشت.

روستای سادات‌نشین آل‌کبود، در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده و خاکی رسوبی دارد. از اصلی‌ترین دلایل شکل‌گیری این روستا، موقعیت جغرافیایی مناسب و وجود چشمه‌های پر آب است. آل‌کبود، از محله‌های مختلفی تشکیل شده و طایفه‌هایی مثل کالی، برجی، زمان و سبحان، از طوایف قدیمی و اصیل این منطقه هستند.

قرار گرفتن روستا روی شیب تند تپه، موجب شده که این منطقه، بافتی متراکم و فشرده داشته باشد و حتی در برخی مناطق، ارتباط خانه‌ها با یکدیگر از طریق بام صورت بگیرد. عمده مصالح به کار رفته در بافت قدیمی روستا، خشت و گل و سنگ و چوب بوده که در بخش‌های جدیدتر، جای خود را به بلوک و سنگ و آهن داده‌اند.

کمبود شغل مناسب، به‌خصوص در سال‌های اخیر، پدیده مهاجرت و کاهش نیروی جوان و فعال روستا را در پی داشته است. این منطقه، تابستان‌هایی خنک و زمستان‌هایی سرد دارد و گندم، انگور و کشمش، از محصولات صادراتی این روستا هستند.

زبان بیشتر اهالی این روستا، مثل دیگر نقاط کردستان، کردی است و برخی با زبان ترکی آشنایی دارند. در کنار مناظر طبیعی روستا، قدمگاه امام علی (ع)، مسجد، حمام قدیمی، بقایای آسیاب‌های آبی و قبرستانی تاریخی، از آثار دیدنی این منطقه هستند.

گفته می‌شود که اهالی این روستا، از فرزندان سید زید -پسر امام موسی کاظم (ع)- بوده‌اند که پس از کشته شدن آن امام در قائنات، از آن شهر تبعید و در منطقه فعلی مستقر شدند و پایه‌های روستای آل‌کبود را بنیان نهادند؛ آل به معنی طایفه است و کبود نیز، دستاری است که دورِ سر خود می‌بستند.

برنامه سفرهای مرتبط با روستای آل‌کبود

برنامه سفر زنجان به همدان

برنامه سفر زنجان به همدان

4 روز
18 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: