بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

آب انبار های اِوَز
آب انبار های اِوَز

آب انبار های اِوَز

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 30 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره آب انبار های اِوَز

خشکی و آب شور و تلخ، اهالی را به ستوه آورده بود. مشکل آب تمامی نداشت و آب شیرین، تنها از راه باران و گاهی رودخانه های فصلی تامین می شد. شهر اِوَز در لارستان همیشه چشم بر آسمان داشت تا بارانی فراوان، آب انبارها یا به زبان محلی برکه هایش را پر کند. مردمان در مسیر رودخانه های فصلی، راه های کاروان رو، سراشیبی ها، سراسر شهر و حتی خارج شهر برکه می ساختند. داخل این برکه ها از سنگ، گچ و ساروج ساخته شده و بیرونشان کاهگلیست. گچ به کار رفته در آن ها نیز گچ کوپال است که دانه های درشت دارد و به شیوه ای قدیمی به عمل می آید. آب انبارهای اِوز معماری متفاوتی دارند. تعداد زیادی از آنها گرد یا استوانه ای با سقفی گنبد دار و عده ای محدود مکعب مستطیل با پوشش طاق ماندند. زمانی که باران می بارد، ورودی آب به آب انبار را که به آن مَمَر برکه می گویند باز کرده تا آب وارد برکه شود.

هر برکه در اوز که شهر آب انبارها نام گرفته شامل ساختار مشخصی است: مخزن آب که عمق و قطر آن بستگی به بودجه و اعتبار واقف دارد. پلکان برای وارد شدن به آب انبار. حوضی کوچک به نام دست دره که قبل از ورودی برکه می ساختند تا آب ابتدا وارد آن شود و گل و لایش رسوب کند، سپس وارد برکه شود. سوراخ ورود آب. محل برداشت آب که به آن تی تَخ می گفتند. سقف برکه. شالوده یا قرص برکه. کاکل که از دور نشان دهنده برکه است. سردر همراه با کتیبه ای سنگی که نام سازنده و سال ساخت و ... در آن درج می شود. سنگی تراشیده شده به نام دست انداز که در تی تَخ ها نصب می شدند تا مانع سقوط حیوان و انسان به آب شوند و در نهایت سوراخ خروج آب.

با اینکه امروزه با لوله کشی از سد سلمان فارسی مردم از آب آشامیدنی سالم استفاده می کنند ولی همچنان عده ای آب برکه را ترجیح می دهند و به جای ساروج گنبد ها را سیمانی می کنند. قدیمی ترین آب انبار شهر اوز، آب انبار سَلَفی که قدمتش به 750 سال پیش یعنی دوره تیموریان می رسد و در شمال شهر اوز قرار گرفته است. بزرگترین برکه نیز، برکه ملا محمد کراماتی است که مربوط به دوره افشاریه است.

برنامه سفرهای مرتبط با آب انبار های اِوَز

برنامه سفر تهران به بندر عباس

برنامه سفر تهران به بندر عباس

10 روز
51 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: