بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

بازار قیصریه
بازار قیصریه

بازار قیصریه

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 60 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره بازار قیصریه

پارچه های رنگارنگ در نقش و نگارهای گوناگون چشم هر بیننده ای را می نوازد. فضا آکنده از بوی گیاهان دارویی است و دیدن خریداران و فروشندگان در حال داد و ستد شوق خرید را در دل هر رهگذری بر می انگیزد.

بازار قیصریه لار اما تنها مکانی برای خرید و فروش نیست. اینجا گنجینه ای کم نظیر از هنرایرانی است. مجموعه ای نفیس از معماری که با وجود نشستن غبار صدها ساله بر رخسارش بدون آسیب جدی همچنان مستحکم و مقاوم ایستاده است. تاریخ دقیق احداث این بنا به وضوح مشخص نیست اما بنا بر شواهد، متعلق به پیش ازعهد صفویه بوده که در دوره شاه عباس نوسازی می شود. با مرمت های انجام شده در دوره قاجار نیز نشانه های تازه ای از معماری این عصر بر این بنای زیبا افزوده می شود و مجموعه ای متنوع و نفیس از معماری در این بازار به بار می نشیند.

با ورود به بازار درمیابیم که چهار دالان در چهارجهت اصلی، استخوان بندی بازار را تشکیل داده که در محل یک چهارسوق به نقطه ای مشترک می رسند. چهار سوق به صورت 8 ضلعی بوده و طرح آن در نوع خود کم نظیر است. گنبد رفیع این چهارسوق دارای طرح جالبی است و ارتفاع طاقهای ضربی در آن بالغ بر 18 متر است. در چهار گوشه چهارسوق چهارمغازه تعبیه شده است. گرداگرد چهارسوق و پشت مغازه های آن بازاری قرار گرفته که نمونه ای منحصر به فرد در بازارهای ایرانی محسوب می شود. وجود بادگیر ساده ای بر روی طاق ضربی چهارسوق علاوه بر تهویه هوای بازارموجب شده این بنا در تابستان از هوایی خنک و مطبوع برخوردار باشد. کتیبه ای از سنگ مرمر که مربوط به تعمیرات زمان ناصرالدین شاه می شود در سردرجنوبی بازار قرار گرفته است.

این بازار باشکوه سرمشق بسیاری از بازارهای بزرگ و قدیمی ایران بوده و بازارچه بلند اصفهان و بازار وکیل شیراز از روی این بنا احداث شدند. گشتی در بازار قیصریه، خرید مسقطی و بازدید از طاقهای بلند و معماری زیبای آن فرصتی است که با سفر به لار نباید به سادگی از کنار آن عبور کرد.

برنامه سفرهای مرتبط با بازار قیصریه

برنامه سفر تهران به بندر عباس

برنامه سفر تهران به بندر عباس

6 روز
31 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
برنامه سفر تهران به بندر عباس

برنامه سفر تهران به بندر عباس

10 روز
51 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
برنامه سفر تهران به بندر عباس

برنامه سفر تهران به بندر عباس

5 روز
24 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: