بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

روستای آب ملخ
روستای آب ملخ

روستای آب ملخ

نوع جاذبه: طبیعی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 60 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره روستای آب ملخ

مناظر طبیعی زیبا، صخره های مضرس با پرتگاه های تند و پر شیب، گسل های عمیق و آب هایی خروشان مجموعه ای حیرت انگیز و شگفت آور از روستا را به وجود آورده است. این روستا که میان کوههای دینار در غرب و چاله در شرق در دامنه کوه دنای سلسله جبال زاگرس واقع شده است، خانه هایی پلکانی کاهگلی و خشتی و مردمانی اصالتا بختیاری را در میان گرفته است.

روستای آب ملخ در 53 کیلومتری جنوب غربی شهر سمیرم و جنوبی ترین بخش استان اصفهان در نزدیکی مرز های سه استان اصفهان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد قرار گرفته است و یکی از زیباترین آبشار ها را در حوالی خود دارد. جریان چشمه آب ملخ در کنار روستا از میان درختان بلند و کوتاه وحشی و نیمه وحشی می گذرد و به تدریج به دره ای عمیق وارد می شود، رودخانه پر تلاطم ماربر نیز از سمت شمال وارد روستا می شود و در راه از پلی طبیعی به نام تخت سلیمان می گذرد، این دو جریان آب در نهایت در عمیق ترین نقطه به یکدیگر می پیوندند و آبشار شگفت انگیز آب ملخ را به وجود می آورند. ترکیبات خاص موجود در آب، هیچ ملخی را زنده نمی گذارد بنابراین این آبشار و روستای کنارش را آب ملخ می نامند. همچنین نیمروز نیز نامیده می شود. زیرا که موقعیت دیوارهای شمالی بالای آبشار به گونه ایست که اجازه نمی دهد آفتاب بیشتر از سه ساعت به آن قسمت بتابد.

روستای آب ملخ از زمان صفویه محلی خوش آب و هوا برای تفریح بوده و به نوعی تفرجگاه شاه عباس دوم و محل گذر عشایر محسوب می شده است. در کنار طبیعت بکر، مراتع چشم نواز و اراضی کشاورزی حبوبات، غلات و خشکبار در اطراف روستا به چشم می خورد و پرورش ماهی و زنبور عسل نیز در آن انجام می شود. اهالی روستا بسیار مهمان نوازند و از مسافران به خوبی پذیرایی می کنند. اواسط اردیبهشت تا پایان شهریور ماه زمان مناسبی برای رفتن به این روستای دیدنی است، اگرچه زمستان آن فرصت مناسبی برای کوهنوردان است تا در سختی کوه ها خود را محک بزنند.

برنامه سفرهای مرتبط با روستای آب ملخ

برنامه سفر اصفهان به یاسوج

برنامه سفر اصفهان به یاسوج

4 روز
20 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
برنامه سفر شهرکرد به یاسوج

برنامه سفر شهرکرد به یاسوج

3 روز
19 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: