بزودی!

قبلا عضو ایران پلنر بوده ام!

به ما بپیوندید!

بازیابی کلمه عبور

بروز خطا

نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه می باشد.

خوش آمدی!

از اینکه به خانواده بزرگ ایران پلنر پیوستید خوشحالیم!

عضویت شما با موفقیت صورت پذیرفت.

ایمیل فعال سازی به ارسال شد.

بروز مشکل

اطلاعات وارد شده را مجددا بررسی نمایید.

روستای نایبند
روستای نایبند

روستای نایبند

نوع جاذبه: تاریخی
درجه سختی: آسان
طول بازدید: 60 دقیقه

سفرهای من

ساخت سفر جدید

مثال: سفر
Notice: Undefined variable: city_name in /home/iranplanne/domains/iranplanner.com/public_html/itn.php on line 28
بهار 1397

افزودن به سفرهای گذشته

سفرهای من

بازگشت

درباره روستای نایبند

در همسایگی بیابان لوت روستایی با خانه هایی به رنگ خاک بر پشت یکدیگر سوار شده اند و منظره ای چون کوه پدید آورده اند که در میان درختان تناور نخل محصور شده است. روستای نایبند یکی از دیدنیهای شهر زیبای طبس در خراسان جنوبی است که بر مرتفع ترین بخش زیست بوم منطقه قدرت نمایی می کند. این روستای زیبا چون سدی در جنوب طبس و در مسیر جاده طبس – راور بنیان شده و به دلیل قرار گرفتن در گلوگاه راه کویری، نایبند نام گرفته است. با گشتی در این روستا با فضای سبز، چشمه و قناتهای گوناگونی روبه رو می شویم که علاوه بر تامین آب مورد نیاز موجب طراوت و حاصلخیزی زمینهای این روستا نیز شده اند. تابستانهای این روستا گرم و سوزان است و اززمستانهایی معتدل برخوردار است.

خانه های دو طبقه روستا بسیار ساده و زیبا بر روی صخره بزرگی در دامنه کوه نایبند ساخته شده اند. خانه ها با کالبدی ماسوله مانند و بدون انتظام خاصی بوده و از سنگ، خشت، چوب و برگ درخت خرما در ساخت آنها استفاده شده است. برخی از فضاها چون تنور،آغل، توالت و حیاط اشتراکی است و استفاده عمومی دارد. تعدادی از کوچه ها سر پوشیده اند و سکویی برای نشستن در آنها به چشم می خورد.شکل خاصی از بادگیر به شکل کنگره های مثلثی در نماها و جداره ساختمانها خصوصا در جبهه های شرقی و جنوبی به وفور دیده می شود که موجب خنک شدن فضا شده و به عنوان فیلتری در مقابل شنهای کویر عمل می کند. انواع مرکبات، نخل، توت ومحصولاتی چون گندم، جو،سبزیجات و حبوبات از محصولات قابل کشت در زمینهای این روستاست. چشمه زردگاه، دیگ رستم، غارهای دستکند، پناهگاه حیات وحش و کویر بکر و زیبا از جاذبه های این نگین درخشان کویری است. مهاجرت در سالها اخیر موجب کاهش جمعیت روستا شده اما همچنان ساخت بناهای جدید در ان نشان از موقعیت ممتاز آن در دل کویر دارد.

 این روستای زیبا با معماری منحصر به فردش توانسته در فهرست آثار ملی ایران جایگاه خود را تثبیت نماید.. فصلهای پاییز و بهار بهترین زمان برای لذت بردن از این روستای زیباست.

برنامه سفرهای مرتبط با روستای نایبند

برنامه سفر بیرجند به کرمان

برنامه سفر بیرجند به کرمان

4 روز
20 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
برنامه سفر کرمان به بیرجند

برنامه سفر کرمان به بیرجند

3 روز
18 مکان برای دیدن
نوع مسیر: جاده ای
درجه سختی: آسان
تجربه یا سوالات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
نمایش نظرات: